Levyarvostelut

Citizen – Manifesto For The New Patriot

Poliittinen musiikki yhdistetään helposti lähinnä perinteisiin työväenlauluihin, mutta raskaankin musiikin kentällä osataan. Amerikkalaisen Citizen-kolmikon debyyttipitkäsoitto on kaikkea muuta kuin sovinnainen soundtrack pasifistien kokouksille, sillä guerilla grindiksi metelöintiään nimittävä yhtye vannoo tiukasti sissisodan ja jo Marxin peräänkuuluttaman väkivaltaisen vallankumouksen nimeen. Hengenheimolaisiksi mainitaan Brutal Truth ja vanha Napalm Death, ja tunnustusta on herunut jo Exhumedin kaltaisilta pidemmän linjan nimiltä, joten mistään olankohautuksella sivuutettavasta ryhmästä ei ole kyse.

Musiikillisesti yhtyeen nerokkain oivallus on vanhan marssimusiikin yhdistäminen grindin raadollisuuteen. Ambush in the Afternoon alkaa aivan mahtavasti tekopirteällä marssifanfaarilla, jonka päälle aletaan latoa rumpusarjatulta – ja yhtäkkiä kaikki räjähtää käsiin. Sotilasmusiikkimausteita olisi saanut hyödyntää paljon rohkeamminkin, sillä ne toimivat hilpeästä yleisilmeestään huolimatta oivina johdatuksina itse brutaaleihin sävellyksiin. Insurrectionary Revolution -raidan alussa kuullaan luonnottoman melodista leadtyöskentelyä, mutta pian onneksi palataan tutuille brutaaleille laduille.

Kolmikko saa soittimistaan irti varsin hyvin hallittua kaaosta, ja kyse on ilman muuta melodisemman tyylisuunnan grindista. Matt Widener julistaa käheällä örinällään vallankumouksen manifestia, ja Mike Michalikin rennosti svengaavaa kannuttelua kuuntelee erittäin mielellään, etenkin siksi, että tunnetaso nousee välillä teknistä tarkkuutta tärkeämmäksi. Yksittäisten soitinten soundit ovat sinänsä selkeät, mutta yhteen miksattuna etenkin kitara jää hieman muiden varjoon, mikä vaikeuttaa riffien hahmottamista.

Manifesto for the New Patriot ei edusta grindia saastaisimmillaan eikä vihaisimmillaan, mutta tunnelma saadaan silti yllättävänkin brutaaliksi. Kolmesta miehestä lähtee kunnioitettava määrä meteliä, joka loppuu jo 25 minuutin kohdalla ja säilyttää samalla mielenkiintonsa. Yksinkertaisuudessaan tyylikäs kansi kruunaa kokonaisuuden.

Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2005-06-16
Arvostelija : Antti Kavonen

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.