Levyarvostelut

Goon – Tee Työtä Jolla On Tarkoitus

Suomenkielinen ska painii osittain samojen ongelmien kanssa kuin kotimainen hiphop vajaa vuosikymmen sitten. Suomenkieli kalskahtaa ajoittain korvaan, koska genreen kuuluvia artisteja on tottunut kuulemaan englanniksi.

Kotkalainen Goon on tehnyt skata suomenkielellä jo jonkun tovin, ja se näkyy yhtyeen otteessa. Vahvat punk-vaikutteet paistavat läpi yhtyeen Tee työtä jolla on tarkoitus –demolla, mikä näyttää muodostuvan bändin voimavaraksi.

Demon avausraita Jauhokoisi antaa täyslaidallisen johtajan asemassa oleville pukuherroille, Tuu meidän mukaan muistelee punkahtavalla kaiholla nuoruutta ja Tyhmä ihminen syyllistää pinnallista elämäntyyliä.

Goon osaa taitavasti ammentaa elementtejä musiikkiinsa niin skasta kuin punkistakin. Jälkimmäisestä imetään asennetta ja voimaa, skasta poimitaan koukuttavat teemat kuten rytmiikka ja torvisektiot, joiden yhdistelmä on pohja Goonin tarttuvalle musiikille.

Tuu meidän mukaan -kappaleessa ska-torvet meinaavat jäädä hieman paitsioon, ja kertosäkeen aikana syntyy epämieluisa mielikuva punk-rallattelusta. Tätä pientä epäkohtaa paikkaa kappaleeseen mukaan tuotu rautalankakitara, joka luo tarvittavaa kosketuspintaa ja antaa kokonaisuudelle syvyyttä.

Goonin laulaja ansaitsee erittäin suuren maininnan, koska miekkosen ulosanti on hämmästyttävän selkeä ottaen huomioon sen nopeuden ja vimman, jolla hän laulaessaan laittaa itsensä peliin.

Suomenkielinen ska on äärimmäisen kiehtova ja viihdyttävä konsepti, eikä ole epäilystäkään, etteikö se herättäisi tulevaisuudessa myös levy-yhtiöiden ja suuren kuulijakunnan huomion. Suomiska on tullut jäädäkseen, sanokaa minun sanoneen.

Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2005-05-17
Arvostelija : Panu Hietaneva

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.