Levyarvostelut

Staffro & Tommi H – Kartiot Paskaks

Lehdistötiedotteen mukaan Tommi H:n & Staffron Kartiot Paskaks –albumi on vahvasti 90-luvun henkeen tuotettu levy. Levy vie suomihiphopin takaisin juurille – ei rapakon taakse Bronxiin, vaan vajaan 10 vuotta ajassa taaksepäin kotimaan kamaralla.

Levyltä huokuu se tekemisen meininki, mikä oli aikoinaan läsnä kotimaisessa hiphopissa. Taidon puutteet korvattiin innokkuudella, ja musaa tehtiin omaksi iloksi ilman kaupallisia intressejä. Edellä mainitut seikat kuuluvat albumilla sekä Tommi H:n riimeissä että Staffron tuotannossa.

Tommi H on teknisesti kohtalainen MC, mutta tekstit ja riimittely eivät ole omaperäisiä tai oivaltavia. Tekstit liikkuvat samalla tasolla kuin kotimaisen hiphopin alkuaikoina: räpätään hiphopista ja sen tekemisestä, lisätään vielä hitusen verran varovaista itsekehua ja ympäröivän maailman kritiikkiä, niin kokonaisuus on piirtoa vaille valmis.

Tommi H:n ja Staffron Kartiot Paskaks on vanhan liiton iskulinjaa, joka on nivottu taidolla ja tunteella kasaan. Albumi kaipaisi hieman syvyyttä, särmää ja jotain kiehtovaa, joka pakottaisi palaamaan uudestaan levyn pariin. Tällaisena se katoaa muutaman kuuntelukerran jälkeen levyhyllyn syövereihin.

Arvosana : 2/5
Arvostelu julkaistu : 2005-06-08
Arvostelija : Panu Hietaneva

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.