Levyarvostelut

Simple Plan – Still Not Getting Any…

Poppunk on vaikea laji. Malliesimerkiksi tästä voi ottaa vaikkapa kanadalaisen Simple Planin. Bändin kakkoslevy tarjoaa lähtökohdiltaan juuri sitä samaa mitä noin miljoona muuta bändiä tässä maailmassa. Tämän tyylisuunnan musiikillisesti suurin ongelma lienee se, että se on niin jumalattoman suosittua. Tämä pakottaa bändit tekemään isojen levy-yhtiön suojissa hyvin pitkältä isolta kompromissilta kuulostavia levyjä. Still Not Getting Any… on täydellinen malliesimerkki myös tästä.

Levy on kaikin puolin lähes ”täydellisyyteen” asti viilattu. Levyn koostumus on lähes ”täydellinen”. Biisien tarinat ovat sopivasti herkkiä, sopivat rankkoja, sopivasti …, sopivasti …, sopivasti … (voit sijoittaa pisteiden tilalle haluamiasi adjektiiveja) eli toisin sanoen ”täydellisiä”. Bändin jätkät on mukavasti stailattu sopivan sliipatun rennoiksi. Ja tottakai levyn kannessa on bändikuva.

Itse levystä on vaikea oikeasti sanoa yhtään mitään. Musiikki on hajutonta, mautonta, tasapaksua ja niin väritön, ettei se edes teoriassa voi olla paskaa. Tällaisessa muodossa musiikki ei todellakaan ole taidetta. Se pitääkö musiikin olla taidetta onkin sitten täysin eri pohdintaa, mutta saisi se nyt edes jotain tunteita antaa sen reilun puolen tunnin aikana, jonka sen kuunteluun joutuu uhraamaan.

Yksittäiset biisit ovat melko päteviä sävellyksiä ja Simple Plan selkeästi taitaa oman tyylilajinsa, mutta kun ne pienimmätkin särmät ovat saaneet vähintään 500:sta hiekkapaperia niin lopputulos on valju. Tältä täysin samalta akselilta operoivista akteista Blink-182 ja Sum 41 ovat valovuosien päässä Simple Planista. Tiivistettynä tästä, Suomeenkin saapuvista kanukkien, levystä voi todeta: jos haluat musiikkia, joka ei häiritse missään määrin, hanki ihmeessä.

Arvosana : 2/5
Arvostelu julkaistu : 2005-05-27
Arvostelija : Tero Kallio

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.