Levyarvostelut

Dramatuner – Demo 2005

Vaikeaa, niin hirveän vaikeaa. Tässä ensiajatukseni helsinkiläisestä progeseurueesta, jonka Dramatuner-nimikin on enemmän kuin loistavan älykäs.

Neljän kappaleen demokurnutus on kaikkea muuta kuin helppoa tavaraa. Kaksiosainen Ephemeral on mielenkiintoinen. Ensimmäinen puolisko menee instrumentaalien voimalla tapahtuvaan kappaleen rakenteluun ja toinen osa sitten viimeistelee homman erinomaisilla vokaalisuorituksilla.

Demon kliimaksi on kysymyksiä herättävästi nimetty Uaz. Jää auki, että kertooko kyseinen kappale tästä armeijan legendaarisesta jeepin korvikkeesta, mutta ainakin Dramatuner onnistuu Uazin kohdalla. Kappale pärähtää käyntiin Kingston Wallin hengessä ja seilailtuaan ohi suvantojen helsinkiläiset junttaavat ilmoille toinen toistaan kiehtovia riffikäärmeitä.

Tarttumapintaa on vähän, mutta Dramatunerin parhaat hetket ovat enemmän kuin hyviä. Kokonaisuus kuitenkin kaipaa vielä pientä särmäämistä. Toisaalta, demolta on ehkä aavistuksen huono odottaa mitään hienoa yhtenäistä linjaa. Kelpoa progepläjäys joka tapauksessa.

Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2005-03-17
Arvostelija : Tuomas Kaarkoski

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.