Levyarvostelut

Mourning Beloveth – A Murderous Circus

Irlantilainen doom-rykmentti Mourning Beloveth on ilmeisesti kokenut musikaalisen muutoksen tärkeäksi asiaksi, sillä A Murderous Circus liikkuu aivan eri ulottuvuuksissa kuin edeltäjänsä The Sullen Sulcus. Poiketen monista muista tyyliään muuttavista bändeistä Mourning Beloveth ei suinkaan ole keventänyt soundiaan, vaan uudella albumilla yhtye ottaa askeleen kohti raa’empaa ja pelkistetympää ilmaisua.

Orkesteri ei kuitenkaan ole ryhtynyt black metal -kvintetiksi, eikä death-vaikutteisen brittidoomin sisintä ole unohdettu. A Murderous Circus on yhä paljon velkaa My Dying Briden varhaiselle tuotannolle, mutta uudistuneiden kasvojensa myötä levy kuulostaa tuoreelta ja omaperäiseltä. Sen kaihoisat melodiat ovat hienoja, mutta ne eivät kanna biisien kestojen ajan, jotka on venytetty lähes poikkeuksetta viiteentoista minuuttiin. Brutaalit, mutta hiukan monotoniset vokaalit tukevat primitiivistä hautajaissaattuetta, joka luo ympärilleen synkeän sateisen pilven.

A Murderous Circus kuulostaa siltä, kuin se olisi nauhoitettu livenä studiossa. Tätä epäilystä tukee vielä se, että yhtyeen rumpali kiilaa ärsyttävällä tavalla, eikä tempo tahdo paikoitellen pysyä millään kasassa. Toisaalta välillä on ihan mukavaakin, että musiikki hiukan elää. Yksinkertaistetulla äänimaailmalla on ilmeisesti yritetty tavoittaa Mourning Belovethin lavasoundia, mutta pidemmän päälle se käy puisevaksi. Levy on täynnä hienoja ideoita ja tunnelmaa onnistutaan kohottamaan tyylikkäisiin melankolian sfääreihin, jotka saavat tuntemaan aitoa pimeyden kaipuuta. Kokonaisuutena A Murderous Circus tuntuu kuitenkin väkisin pitkitetyltä ja paikoitellen jopa valitettavan tylsältä.

Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2005-03-14
Arvostelija : Toni Peltola

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.