Levyarvostelut

Jaakko Renko – Demo 2005

Jaakko Renko on herra, joka on aiemmin paukutellut muun muassa punkyhtye The Divisiven riveissä. Nyt punkkaus on saanut jäädä, ja Renko soittelee tätä nykyä askeettista mies-ja-kitara-pohjaista folkrockia. Leirinuotion hehkuhan tässä lähes tuntuu kasvoilla.

On aina hienoa, jos lauluista todella kykenee kuulemaan, että ne ovat tekijälleen rakkaita. Erityisesti sanoituksiin Renko vaikuttaa keskittyneen, ja teemat risteilevät Lähi-Idän infernosta naisiin saakka. Sävellykset ovat valitettavasti hieman hauraita, mutta ne tulkitaan lämmöllä. Eri asia on, riittääkö jokseenkin intiimi tunnelma musiikissa kompensoimaan ohuehkoa musiikillista sisältöä. Tämä demo kuulostaa vielä jotakuinkin raakileelta, ja biisit tarvitsisivat jotain täytettä lihavoittajikseen.

Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2005-03-26
Arvostelija : Jukka-Pekka Ronkainen

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.