Levyarvostelut

Armageddon Clock – Unleashed Confession

“Enough tears to flood the world, enough hate to burn it down”. Tunteita, vihaa, jokapäiväisiä ongelmia ja faktaa siitä mihin tämä maailma on menossa löytyy Armageddon Clockin uusimmalta albumilta. Aivan puun takaa meikäläisen yllättänyt tuomiokellopartio heittää kehiin kymmenen hiton tiukkaa ja tarttuvaa hardcorepunk rallia.

Kangasala-hardcorea tarjoileva Unleashed Confessions on Armageddon Clockin ensimmänen täyspitkä, joka julkaistiin tänä vuonna niin vinyylillä (Audio Riot Records) kuin cd-versionakin (Audio Riot/Etikka Distribution/P.K.C. Records/Drop Out Family). Nipun seiskatuumaisia ja pari demoa ennen albumia tehnyt ryhmä veivaa kokemuksella, sillä bändi on ollut kasassa vuodesta 1996 alkaen.

Levy paukahtaa käyntiin kappaleella Forever Broken, joka on myös yksi levyn parhaita raitoja. Sopivasti nopeaa ja tarkkaa soittoa, melodisia vivahteita ja omintakeisia ratkaisuja yhdistämällä Armageddonin pojat ovat pitäneet huolta, että aivan samankaltaista matskua ei varmasti tule vastaan. Vaikka muutamat biisit kestävät yli kolmekin minuuttia, on levyllä kestoa vain noin 25 minuuttia. Tämän pointin toisaalta voi pitää hyvänä asiana, vaikka omaa hammastani jäi kolottamaan ja lisää olisi mieli tehnyt. Kappaleista vielä mainitakseni, uskontoja kyseenalaistava Lord Of Lies ja ystävyyttä korostava Our Way ovat molemmat todella mainioita raitoja.

Kangasalasta en kummemmin tiedä, mutta pojat ovat ainakin minut vakuuttaneet täysin. Armageddon Clock saa syystä olla ylpeä debyyttialbumistaan. Unleashed Confessions on todella vakuuttava ensialbumi ja kyseinen levy onkin kyllä soinut erittäin tiuhaan tahtiin. Suosittelen hommaamaan levyn.

Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2004-12-20
Arvostelija : Markus Veijalainen

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.