Levyarvostelut

Uncle Cracker – No Stranger To Shame

Amerikan Arto Muna päätti tehdä levyllisen kantria. Nuoret amerikkalaiset ovat alkaneet suomalaisten humppatähtien ohella tehdä aikuisten musiikkia. Ehkä Setä Keksi on tajunnut saumansa tehdä entistä suuremmat rahat myymällä levyjä Amerikan suurimman musiikkiskenen countryn saralla.

Levy starttaa Kid Rock -henkisellä Keep it comingilla. Kid Rock on levyn vastaavana tuottajana ja ilmeisesti ajatellut laittaa “lahjansa” kierrätyskäyttöön. Biisi antaa odottaa levyltä huomattavasti rankempaa meininkiä, mutta ralli onkin ilmeisesti tehty levylle siksi, että saadaan nuorempi MTV sukupolvi ostamaan levy. Loppu onkin silkkaa countrya. Eikä siinä sinänsä mitään pahaa ole, toinen Kid Rock olisi ollut jo liikaa.

Löysästä materiaalista Drift away toimii ehdottomasti parhaiten. Raidalla feattaava legendaarinen Dobie Gray hoitaa homman Unclea huomattavasti paremmin, luonnollisesti. Toinen toimiva ralli on I do, jossa on mukana selviä gospel–vaikutteita. Ja I don’t kuulostaa huomattavan paljon miehen edellisen levyn Follow Me -hitiltä.

Uuden musiikillisen suunnan löytäneessä Uncle Crackerissa ei ole oikeastaan mitään pahaa, mutta kantri ei vaan satu olemaan musatyylien suosikkilistallani. Mutta löytyy levyltä ihan kuunneltavaakin materiaalia. Tosin Amerikan luulisi olevan pullollaan huomattavasti parempia tämän skenen artisteja.

Arvosana : 2/5
Arvostelu julkaistu : 2002-11-06
Arvostelija : Tuomas Rajala

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.