Levyarvostelut

Stills, The – Logic Will Break Your Heart

Hajuton, väritön, mauton. Löysää soittoa, ei karismaa, määkivää laulua, huonoa Smiths-kopiointia. Turhaa toistoa ja liian pitkiä outroja, aivan kuin levyn kestoa olisi väkisin jatkettu. Myös kannet ovat epäselvät ja rumat.

Gender Bombs -viisun erikoinen rumpukomppi on hieman piristävä. Still in Love Song -kappaleessa on kohtalainen kertosäe, varustettuna tutun kuuloiselta bassokuviolla, pöllitty varmaan sekin. Animals and Insects -biisiin on saatu sotkettua katkonainen looppi, joka köyhästi apinoi Massive Attackia. Viimeisessä biisissä toivekkaasti lauletaan Some things last forever/Why can’t this last forver?/Nothing lasts forever/I hope this lasts forever, joka minulle kuvaa lähinnä helvettiin laskeutuvan hissin soundtrackin.

En kertakaikkiaan löydä levystä muuta hyvää, kuin et se loppuu ja sekin tapahtuu melkein 50 minuuttia liian myöhään. Näitä post-grunge, indierock-bändejä on tullut viime aikoina kuin sieniä syyssateella ja Stills on kirjaimellisesti jämähtänyt sinne listan loppupäähän. Ostakaa mieluummin vaikka uusi Interpol.

Arvosana : 1/5
Arvostelu julkaistu : 2004-10-21
Arvostelija : Jarkko Veijalainen

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.