Levyarvostelut

Static-X – Machine

Static-X jatkaa toisella levyllään siitä mihin Wisconsin death tripillä jäätiin. Intron jälkeen lähtee taas sellainen paahto päälle, että jos volume on liian kovalla niin voi tulla äitiä ikävä. Tyyli on edelleen samaa industrial paahtoa zombien jalanjäljillä. Wayne Staticin huuto on kyllä melko vakuuttavaa kuunneltavaa. Harmittaa, kun peruivat Tattoo-keikan Suomessa. Olisi ollut kiva nähdä onko Static-X yhtä kova bändi livenä kuin levyllä.

Levy on kyllä mukavaa kuunneltavaa. Aavistuksen verran on ehkä koneita lisätty tällä levyllä. Kaikki levyn biisit ovat melko saman tasoisia, varsinaista hittibiisiä en minä ainakaan joukosta löydä. Mutta eipä tämän tyylisessä musiikissa paljon taideta hittibiisien varaan muutenkaan laskea. Kolmas levy tulee varmaan olemaan myös Static-X:lle se varsinainen koitin kivi. Tämä levy ilmeisesti myi suht hyvin jenkkilässä, joten saamme varmasti jatkoa Machinelle. Kokonaisuudessaan hyvä levy, ei kuitenkaan mitään vuoden levy tasoa.

Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2001-10-11
Arvostelija : Tero Kallio

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.