Entwine – diEversity
Neljännellä kokopitkällään vankentaa goottimetallin uljas suomalainen asemiaan genren kärkikaartissa. Vuodesta 1995 alkanut toiminta on edennyt luonnollisesti kehittyen ja melkein kymmenvuotisjuhlavuottaan viettävälle bändille soisi laajamittaista levymyynnillistä suosiota myös ulkomaissa. Suomessa bändi on alkanut kipuamaan kohti listojen kärkitiloja, kuten sinkkulohkaisu Bitter Sweetille tapahtui ja uutukaisen perusteella tämäkin kehitys jatkuu tulevaisuudessakin.
Vaikka bändin viimeisin tuotanto onkin metallisuudessaan lähempänä genren pop-osastoa, on siinä tarpeen vaatiessa särmikkyyttäkin. Ja mikäpä popahtavaa metallia on soittaessa, mikäli perusasiat on opeteltu kunnolla ja homma toimii, kuten tässä tapauksessa. Parhaimmillaan homma toimii Paradise Lostin popahtavimpien levyjen parhaiden biisien malliin. Pienet jujut kantavat perusrakennetta kunnialla eteenpäin. Mikään yksittäinen biisi ei kuitenkaan nouse ylitse muiden. Toisaalta tasainen laatu kertoo myös kehityksen oikeasta suunnasta. Nyt levyllä ei tunnu olevan laisinkaan täytebiisejä. Entwinen uusin on täysin kansainvälistä tasoa millä mittarilla tahansa mitattuna, joten toivotaan, että melodisesta goottimetallista pitävät sisaret ja veljet kantavat uutukaisen kotiinsa ja nauttivat sen saloista.
Huhtikuun ajan bändin luomisvoimaa voi ihailla Suomen kiertueella, mm. Lahdessa, bändin kotikaupungissa järjestettävillä Judgement Night -metallifestareilla. Kuriositeettina kerrottakoon, että bändillä on muuten melkoisesti ulkomaisia fanisivustoja, joiden kimppuun pääsee vaikkapa bändin virallisten sivujen kautta.
Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2004-03-25
Arvostelija : Gao
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.