Levyarvostelut

In Flames – Reroute To Remain

Marraskuun alussa Helsinkiin keikalle saapuva Göteborgin metalliylpeys In Flames jyräytti uudella albumillaan vakuuttavasti suoraan Suomen virallisen listan viidennelle sijalle.

Tuorein teos on varsin kokeileva, jos sitä vertaa bändin aikaisempaan tuotantoon. In Flamesin vanhempaan tuotantoon tykästyneet voivat pitää Reroute to Remainia liian kevyenä vääntönä. Allekirjoittaneelle uudet ulottuvuudet olivat suurilta osin positiivinen kokemus. Koko homma rakentuu pitkälti melodiavoittoisten kertosäkeiden ja rankkojen kitarariffien pohjalle. Laulaja Anders Friden on jopa saatu laulamaan, mutta vanhoilta levyiltä tuttu rääkyminenkin on vielä hanskassa.

Kokonaisuudeltaan varsin pirstaleisen levyn parhaaksi vetäisyksi voisi nostaa Egonomic- biisin, joka kertoo ihmisen heikkouksista. Levyllä on joitakin kummajaisia, jotka eivät tahdo istua muiden biisien joukkoon millään. Räikeimpänä esimerkkinä Dawn of A New Day, joka alkaa lähentelemään Mtv:n limppiskittejä ja muita numetal-trendibändejä.

Reroute to Remain on levynä kohtalainen, mutta jotain se kaipaisi vielä ollakseen edeltäjiensä The Jester Racen ja Whoraclen veroinen lohkaisu.

Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2002-09-24
Arvostelija : Tuomas Kaarkoski

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.