Levyarvostelut

Damngod – Humanity

Turpaan tulee, jos ryttyillään! Tai niin voisi nopeasti luulla, kun kuulee, että lahtelaisen Damngodin peruskivi on muurattu ns. juntti-death metalin maaperälle. Noh, mikä tästä nyt sitten tekee junttia ja äijämäistä, ei ehkä suoraan mikään. Ehkä debytantit yrittävät kovasti luoda vain imagoaan tälle alustalle. Enpä vastusta!

Damngodin musiikki on erittäin tyrmäkkää ja uskokaa tai älkää, turpaan annetaan, ei oteta! Musiikki groovaa mukavasti. Jotain on soundi- ja laulupuolelta lainattu tämän hetken Entombediltä sekä räkäisyyttä otettu Motörheadin suunnasta, mutta suurin osa jauhoista on omia. Biisit runttaavat täydellä teholla, eikä minulla ainakaan ole tylsää tätä kuunnellessa. Siinä onkin olennainen, kaikki lyhyesti sanottuna.

Jos kuitenkin vielä pilkotaan lisää, niin Damngodin kuolo soi välillä ripeästi, välillä keskitempoisemmin. Laulu ei ole genren tyypillisntä örinäantia, vaan juuri siinä on sitä räkää ja tunkkaisuutta positiivisella tavalla. Albumin kansi on tehty vanhaan kunnon lp-tyyliin a- ja b-puoliin erotettuine kappaleineen. Cd kuitenkin soi vain toiselta puolelta, mutta asialliseltahan tuo näyttää ruosteenkeltaista taustaa vasten. Sanomapuolelta löytyy hyvää mustaahuumoria, Jumalalle viittuilua sekä periksianttamatonta jääräpäisyyttä.

Jos pilkotaan vieläkin lisää, niin kerrottakoon että tämä entisistä Before the Dawnin ja Morning Afterin kolleista koostuva ryhmittymä ei kuulosta pätkääkään entisiltä bändeiltään. Damngod on hioutunut omavaraiseksi ja voisipa väittää porukan olevan Suomen ainoita varteenotettavia tarpojia tämän genren kivisillä poluilla. Mainittujen musiikillisten seikkojen lisäksi huomio pysähtyy myös siihen että soitossa välittyy aito tunnelma, eikä missään vaiheessa saa käsitystä, etteikö Damngodilla olisi oikeasti hauskaa tehdä juttuaan. Hyvä niin, kuuntelija viihtyy, bändi viihtyy ja kaikilla on kivaa!

Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2011-06-07
Arvostelija : Petri Klemetti

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.