Levyarvostelut

Edda Magnason – Goods

Ruotsalais-islantilaiset juuret omaava Edda Magnason julkaisi viime vuonna debyyttinsä, joka saa jo nyt jatkoa. Kiire on usein negatiivinen voima uransa alussa hääriville sooloartisteille, mutta tämä ei ole tilanne Magnasonin kohdalla. Goods kun on eräs vuoden raikkaimmista, iloisemmista, sekä yllätyksellisimmistä taide-pop-levyistä.

Yhdentoista raidan mittainen kiekko on kuin kävely kesäisessä huvipuistossa täydellisen aurinkoisena päivänä, jolloin matka jäätelökioskilta toiselle on juuri optimaalinen. Biisien vieriessä tunteet nousevat ja poukkoilevat sinne tänne yllätysten seuratessa tasaisesti toisiaan. Magnason on taatusti altistunut ainakin Kate Bushin ja varhaisen Björkin, sekä mahdollisesti myös Tori Amoksen vaikutukselle, mutta älkää heittäkö vielä ensimmäisiä plagiaatti-tiiliä, vaan antakaa 26 vuoden ikäiselle artistille (sekä allekirjoittaneelle) mahdollisuus. Tämä albumi on ihan oikeasti täyden pistepotin arvoinen.

Ensimmäisensä todistuksena esitettäköön Handsome, vauhdilla eteenpäin laukkaava kappale, jonka vaivattomassa melodiakulussa piilee melkoinen pala puhdasta pop-neroutta. Samoista kaavoista hiukan varioiden on leikattu myös mm. huomattavasti seesteisempi, mutta silti samalla veikeän leikkisästi tarinoiva Beatle, joka huojuu loputtoman kaihon meren rannalla menettämättä silti toivoaan. Tälläkin raidalla lasten satujen välkkyvä taikamaa liukuu ns. tosielämän tummempien teemojen päälle, häivyttäen näin toiveiden, pelkojen, haaveiden sekä fantasian rajan täydellisesti. Omanlaisensa kohokohta on myös Falling Asleep to a Kitchen Conversation, joka rakentuu leikkisästä laulusta ilman oikeita sanoja.

Goods on riemastuttava kokemus, johon ei kyllästy niin millään, ja joka yllättää vielä lukuisten soittokertojenkin jälkeen. Jutun toisessa kappaleessa mainitut mahdolliset esikuvat ovat kieltämättä raskaan kalibeerin nimiä, mutta niiden ei kannata antaa hämätä. Todellisuudessa Goods kun on täysin omanlaisensa ihmemaa, joka vain sattuu joskus harvoin muistuttamaan näistä toisista valtakunnista.

Arvosana : 5/5
Arvostelu julkaistu : 2011-05-30
Arvostelija : Mika Roth

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.