Cats on Fire – Dealing in Antiques
Cats On Fire on oikea namedroppingin harrastajan unelma. Yhtye osaa olla letkeä ja leppoisa kuten The Kooks tai The View, romanttinen kuten The Crash, sarkastiseen tyyliin kielellä kikkaileva kuten Pulp tai maalaileva kuten Red Carpet tai Teenage Fanclub. Kun soppaan vielä lisää sen, että solisti Mattias Björkas kuulostaa satunnaisesti hämmentävän (ja hämmästyttävän) paljon sekä Morrisseyltä että The Ordinary Boysin Samuel Prestonilta, kuulijan voisi kuvitella olevan päästään pyörällä.
Silti kyse ei ole imitoinnista: jokainen yllä pudoteltu bändi ammentaa samasta kitararockin ja popin perinteen altaasta. Kuten mielleyhtymien määrästä sopii päätellä, bändi on tehnyt omasta seoksestaan vahvasti itsensä kuuloisen – se on yhdistänyt monen eri yhtyeen maneereita ja saanut aikaan omanlaisensa tyylin ja tavat. Vaikka Dealing in Antiques on vanhoista seiskatuumaisista ja ep-levyistä kasattu kokoelma, kokonaisuus ei ole sekava tai sekalainen.
20 biisin joukosta löytyy kaksi aiemmin julkaisematonta raitaa. The Hague on herkkä ja kaunis kuten vaikkapa Damien Ricen koko tuotanto, vaikka tulkinta jääkin vähän irlantilaisherralta kuultua keveämmäksi. White Town -laina Your Woman on alkuperäisversiolle uskollinen, mutta toimiva kappale. Muissa biiseissä upotaan kussakin erilaiseen maailmaan niin lyriikoiden kuin sävellystenkin puolesta.
Voiko tätä olla rakastamatta? Sydämellä, persoonalla ja ammattitaidolla tehty, erittäin ei-suomalaisen kuuloinen levy on kauttaaltaan, yhdellä sanalla sanoen, ihana. Kokoelma on vahva osoitus bändin potentiaalista: Cats On Firella on vielä paljon kynttä näytettävänä, ja sen takia vanhalla tuotannolla ei ihan ylletä täysosumaan. Tiivis, oikein valikoitu ja yhtä aidolla tyylillä toteutettu pitkäsoitto tullee pokkaamaan superpisteitä niin kotomaasta kuin maailmaltakin.
Oikeudenmukaisessa maailmassa Cats On Fire olisi yhdessä hengenheimolaistensa, kuten Kiki Paun ja Janne Laurilan kokoonpanojen, kanssa julkisesti tunnustettu Suomen imagoa kohentaviksi vientivalteiksi. Sitä päivää odotellessa voi samalla odottaa Cats On Firen seuraavaa levyä.
Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2010-06-14
Arvostelija : Anne Salomäki
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.
Comments
One response to “Levyarvostelut”
[…] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]