Levyarvostelut

Purity – A Path to the Sun

Kotimainen Purity lyö kolmannella A Path to the Sun -levyllään pöytään raskaasti rokkaavan ja varsin kitaravoittoisen paketin melodisen metallin ystäville. Albumi on edeltäjäänsä verrattuna huomattavan paljon kitaravoittoisempi ja raskaampi. Edellistä, vuonna 2004 julkaistua, Dear Evilyn -albumia runsaasti värittäneet koskettimet loistavat poissaolollaan, niiden kustannuksella kitarat on nostettu levyllä entistä merkittävämpään osaan.

Albumi on kokonaisuutena kohtuullisen tyylikäs paketti, joskin levyn avautuminen vaatii paljon aikaa ja lukuisia kuuntelukertoja. Levyä ei myöskään voi suositella tarttuvuutta etsivälle musiikin kuluttajalle, sillä vaikkei tämä todellakaan ole progea, eikä albumilla ole yhtäkään pituudeltaan kuutta minuuttia kestävää raitaa, kyse ei ole helposti lähestyttävästä paketista.

A Path to the Sun kärsii hieman kokonaisuuden rikkonaisuudesta. Levy on sinällään toimiva paketti, mutta tuntuu kuin albumista oltaisiin yritetty tehdä massiivisempaa kuin olisi tarve. Levyn kuuntelu tuntuu loppuvaiheilla hieman puuduttavalta ja suurin osa todennäköisesti jättää levyn hyllyyn pölyttymään lopetettuaan kuuntelun liian monesti kesken.

Mikäli A Path to the Sun saa kuuntelijaltaan normaalia enemmän aikaa ja sitä yrittää kuunnella väkisin lävitse, levystä todennäköisesti alkaa pitämään ja se tulee kaivettua soittimeen useasti. Helpon musiikin etsijöitä voi kehoittaa jättämään levyn kaupan hyllyyn, mutta mikäli melodinen, kitaravoittoinen ja omaperäisellä vokalisoinnilla kuorrutettu hevi on sinun juttusi, ei A Path to the Sunia kannata missään tapauksessa sivuuttaa.

Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2010-03-01
Arvostelija : Lauri Nieminen

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.