Levyarvostelut

Horresco Referens – …Of Our Souls

Latinan ja kolmen dramatiikkapisteen voimaan luottava ranskalaiskokoonpano Horresco Referens yllättää toisella pitkäsoitollaan hieman nihkeästä ensivaikutelmasta huolimatta positiivisesti. Tyyliä voisi kuvata etupäässä melodiseksi deathiksi, mutta black- ja thrash-vaikutteet ovat myös vahvasti edustettuina. Kun seassa voi lisäksi kuulla pieniä power metal -hetkiäkin, vaikuttaa homma alkuun melkoiselta genrehässäkältä.

Horresco Referens takoo eri aineksista ihmeen tuoreen kuuloista tavaraa, joka iskee jo ensimmäisellä kuuntelukerralla. Vaikka touhusta välillä paistaa läpi hieman amatöörimäinen ote – esimerkiksi rumpali tuntuu paikoin laahaavan riffien jäljessä, eikä miksauskaan osu aina ihan kohdalleen – ovat itse biisit sen verran hyviä, että kyllä tätä ilokseen kuuntelee. Omaperäisyyttä ainakin löytyy, mitä ei voi sanoa monesta muusta genrerajoja rikkovasta bändistä.

Bonussektori osuu tällä kertaa ehdottomasti vokalistille, joka repii kurkustaan vuoroin örinää, puhdasta laulua ja raspihuutoa ja tekee kaiken vieläpä oikein hyvin. Erityisesti huutolaulu sopii hitaammin kulkevien melankolisten kohtien päälle tummanpuhuvien viulujen rinnalle.

Lyriikat itsessään kertovat yhtä pitkää tarinaa, levy on nimittäin vedetty konseptialbumin muotoon. Teemalevyt eivät itseäni ole koskaan viehättäneet, mutta ei …Of Our Souls silti huonoimmasta päästä ole. Tarinan pohjana on sielun ja sydämen omaava planeetta Ahmanem 6, joka päättää haalia pinnalleen Maan päältä löytämäänsä elämää. Dramatiikan, kekseliäisyyden ja komiikan välillä tanssahteleva juonikaan ei onnistu järkyttämään sitä faktaa, että kyseessä on koko lailla mainiota musiikkia.

Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2003-08-07
Arvostelija : Jere Salonen

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.