Levyarvostelut

Kolmas nainen – Sydänääniä

Suomirockin yhdeksi kulmakiveksi ja eläväksi legendaksi ylistetty Kolmas nainen hajosi huipulla vuonna 1994. Bändin loppuminen oli monelle kova isku, olihan Pauli Hanhiniemi ja kumppanit tehneet monia unohtumattomia ikihittejä (kuten Tästä asti aikaa, Hyvää ja kaunista, Sähkökitara – hyvää tahtoa ja kavereita jne.), jotka ovat juurtuneet kansan sydämiin lähtemättömästi. Bändi niitti mainetta seitsemän studioalbumin ja satojen keikkojen ajan. Sitten tuli loppu. Hiljaiselo ei kuitenkaan jäänyt lopulliseksi tilaksi, sillä uusia kappaleita alkoi vain tulla ja kohta niitä oli levyllinen. Kolmannen naisen viidentoista vuoden paussi katkesi kesällä muutamien keikkojen muodossa, mutta ne ennakoivatkin uutta levyä, joka nyt syksyllä saapui ihmeteltäväksi.

Voikin sanoa bändin olleen täysin pause-tilassa, eikä suuresta ajallisesta ja musiikillisesta harppauksesta uuteen aikakauteen bändin osalta voida sanoa. Avauskappaleen Mitä tapahtuu ensirytmeistä alkaen tunnistaa Kolmannen nisen samaksi vanhaksi kuin silloin aikoinaan. Sydänääniä ei edusta kuitenkaan sitä täysin perinteistä suomalaista junttiosastoa, sillä levyltä huokuu enemmän kokeilunhalu, eivätkä kaikki laulut mene perinteiseen säkeistö-kertsi-säkeistö-kertsi-tyyliin, vaan levyllä on selkeästi haettu rytmikkäämpää ilmaisua. Kolmas nainen on luonnollisesti myös aikuistunut huomattavasti siinä missä bändin yleisökin. En voi mitenkään sanoa, että olisin odottanut bändin uutta tulemista. Levy on juuri sellainen kuin arvata saattaa. Perusmeininki on läsnä, mutta ei juuri sen kummempaa. Riittääkö se? Ei aivan. Nyt kappaleet soljuvat tasaisena yllätyksettömänä virtanaan sisään ja ulos ja paljon ei mieleen jää. Koukkua saisi olla enemmän, myös suomirockiin kuuluvaa tarttuvuutta kaivataan. No mutta hyvä asia on se, että Kolmas nainen on palannut ja keikoilla voi taas kuulla vanhoja suosikkeja. Eiköhän Sydänääniä-levykin jollekin tipahda.

Arvosana : 2/5
Arvostelu julkaistu : 2009-12-14
Arvostelija : Petri Klemetti

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.