Ghoul Patrol – The Third Death Manifest
Ghoul Patrol jatkaa uudella demotuksellaan samaa tinkimätöntä linjaa, kuin mihin jo aiemmilla läpysköillä ollaan totuttu. Jo kahdesti kuukauden demobändiksi Noisessa valittu bändi on lähellä hattutemppua – tässä ei auta kiemurtelu. Edellisen tuotoksen Hellfire Blues kohdalla mainitsin, ettei moni edes jo asemansa vakiinnuttanut bändi pääse kurituksessaan Ghoul Patrolin asteelle. Tämä pätee edelleen, nyt vielä vankemmin.
The 3rd Death Manifest koostuu neljästä biisistä, mikä on täysin riittävä työnäyte. Materiaali on vielä himpun verran tiukempaa kuin aiemmin. Varsinkin avausbiisi Gut Rotting Riot on suorastaan häkellyttävän hieno biisi, kitarasooloa myöten, jonka piipahtaa luikauttamassa nykyään Stratovariuksesta tuttu Matias Kupiainen. Ghoul Patrolissa viehättää eniten juuri vahva biisimateriaali, sekä jollain tavalla ihmeellinen ”oma soundi”, joka on demobändien keskuudessa kyllä melkoisen harvinaista – varsinkin tässä radiohevin luvatussa maassa. Crowning the Age of Apathyn puheosuudet kieltämättä vähän hymyilyttävät, mutta onhan Ghoul Patrolilla ihan selvästi jonkinlainen kieron humoristinen ote tuotantoonsa ollut jatkuvasti. Ehkä se juju löytyykin sieltä? Saatanallisen kovaa tavaraa, joka kuitenkin onnistutaan saamaan ulos ilman väkinäisen puurtamisen kuristavaa vaikutusta.
Ghoul Patrolin deathroll jyystää suolet pellolle, ja käyrä vain jatkaa nousuaan. Tätä olisi ollut vaikea uskoa edellisen tuotoksen jälkeen, mutta näin vain bändi näyttää että kehitystä tapahtuu edelleen. Ei näitä demoarvosteluja jaksa enää. Seuraavaksi Ghoul Patrolin kanssa täytyy jo päästä kuuntelemaan oikeaa pitkäsoittoa, kaikki muu olisi yksinkertaisesti väärin.
Arvosana : 5/5
Arvostelu julkaistu : 2009-11-02
Arvostelija : Ville Kuitunen
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.