Levyarvostelut

Merauder – God Is I

New Yorkin hardcore-kopla palaa rikospaikalle tutuksi tulleita työvälineitä käyttäen. Kohta 20 vuotta kasassa ollut poppoo on 1995 alkaneella levytysurallaan julkaissut monien mielestä merkittäviä crossover-hardcoren merkkipaaluja, omasta mielestäni mainittavimpana debyyttirieska Master Killer. Tylyä, kursailematonta runttausta tehtaileva yhtye onkin materiaalistaan johtuen pystynyt aikoinaan helposti kiertämään niin Biohazardin kuin Fear Factorynkin kanssa.

Olen aina pitänyt Merauderia monella tapaa enemmän death metal kuin hardcore-yhtyeenä, sillä varsinkin ensimmäinen levy oli tehokasta keskitempokuoloa lähes örinämäisillä vokaaleilla. Uutukaisella tämä sama kaava jatkuu kitaroiden sahatessa ja rumpujen takoessa tasaisen tappavaa tuplabasarikomppiaan. Mitään punkahtavaa paketista on siis turha hakea, vaan homma pidetään puhtaan metallisena, mutta kyllä seasta hardcore ja New York silti paistaa selkeästi läpi ja ehkä hardcoren osuutta on hiukan lisätty.

Nykyaikana, kun metalcore on kyllästänyt ja kyllästyttänyt musiikkimarkkinat liiankin tehokkaasti on Merauderissa jotain, joka erottaa sen edukseen. Hitaat beatdownit ovat läsnä, kuten myös sinne tänne ripotellut lähes räpätyt laulukohdat, mutta kokonaisuus on runnottu kasaan sellaisella tinkimättömyydellä, että turhaa lepsuilua on turha hakea. Tästä hyvänä esimerkkinä toimii Built in Blood, joka pitää sisällään kasan kliseiksikin luokiteltavia osia, mutta nopeammat kohdat yhdistettynä selkeästi kuolometallille velkaa oleville riffeille pitävät homman kasassa.

Uudella tuotoksellaan Merauder osoittaa hallitsevansa suvereenisti niin death metallin rokkaavat puolet, hardcoren äkäisyyden kuin taidon yhdistää nämä kaksi tiukaksi kokonaisuudeksi. Vaikka paikoitellen toki sorrutaan hiukan tylsiin perus-beatdowneihin – noihin nyky-hc:n kompastuskiviin, eivätkä riffit aina ole sieltä innovatiivisimmasta päästä, pyyhkii tuotos kuitenkin lattiaa suurimmalla osalla nykypäivien perustylsistä metalcore-bändeistä.

Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2009-09-14
Arvostelija : Olli Ripatti

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.