One Without – Thoughts of Secluded Mind
Ruotsalainen One Without yrittää rohkeasti kuroa deathin ja popahtavan rockin välistä huimaavan leveää kuilua yhteen. Eväinä tässä sillan rakennuksessa ovat päällisin puolin rankka metallimättö sekä puhdas ja popahtava naislaulu. Suunnitelma ei päällisin puolin tarkasteltuna vaikutakaan hullummalta, onhan samaista kaavaa käytetty varioiden jo iät ja ajat.
Mahtipontiset kertosäkeet, keskitempoiset kappaleet sekä muutama terävä koukku saattavat häikäistä hetken verran, mutta kaikessa varman päälle pelaaminen kaataa lopulta koko rakennelman. Kappaleissa ei sinällään ole mitään vikaa, kaikki pakolliset kuviot käydään läpi ja joka tontilla löytyy riittämiin taitoa suoriutua vaikeammistakin koukeroista, mutta sielu jää puuttumaan. Onko tämä todella musiikkia, joka on kirjoitettu taiteellisen palon kourissa, vai onko kyseessä pelkästään kylmä laskelmointi ja markkinoiden tarkka tutkiminen ennen loppuun hiotun tuotteen julkaisua. Pelkäänpä että vaihtoehdoista jälkimmäinen osuu oikeaan.
Summa summarum: albumi täyttää kaikki tekniset kriteerit, mutta hajuton, mauton sekä väritön tuotos kumisee henkisesti tyhjyyttään. Pisteet vokalistin persoonalliselle äänelle sekä lähes täydelliselle tuotannolle, joka saattaa joku päivä viedä orkesterin vielä formaattikanavien soittolistoille.
Arvosana : 2/5
Arvostelu julkaistu : 2009-08-31
Arvostelija : Mika Roth
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.