Levyarvostelut

K.V.N & Lobo – Welcome to the Dead End

K.V.N. & Lobon debyytti, The Dead End Kidz, oli yksi viime vuoden parhaista suomalaisista instrumentaali hip-hop -albumeista. Debyytin kantavana teemana toimivat gangsterileffat ja samalla teemalla jatketaan myös kakkosalbumin kanssa. Edelleen myös tuotantopuoli on kunnossa ja soundeiltaan Welcome to the Dead End on timanttia. Debyytin tavoin myös tällä albumilla biitit on pyritty pitämään lyhyinä ja kieltämättä ratkaisu on onnistunut. Kyllästymisen tunnetta ei kerkeä tulla ja tunnelmat vaihtuvat riittävän rivakasti. Ainoana negatiivisena puolena voi mainita sen, että Welcome to the Dead End muistuttaa ehkä jopa liikaakin debyyttiä. Siksi toivoisikin, että kolmannella julkaisulla teemaan tulisi vaihtelua.

Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2009-09-04
Arvostelija : Timo Korander

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.