Levyarvostelut

Rujo – Full Drop to Concrete

Tyly tervehdys saattaa kuulijan suoraan rytinän ytimeen. Full Drop to Concrete paiskaa kovalla kädellä ja tekee selväksi jo alkuaskelmilla, mistä Rujossa on kyse. Asennemetallin ja kuolohevin yhdistelmä luottaa huutavaan päällekäyntiin, jossa yksinkertaisuus on valtaa.

Jykevistä alkuasetelmista lähdetään äkkiä laskeutumaan naama edellä katutasoon. Kappaleissa ei hienostella, vaan asia tarjotaan suorasukaisena, riffeistä puhumattakaan. Hardcore-asenne tekee kokonaisuudesta vielä entistä enemmän päällekäyvän, vaikka rento groove pidätteleekin sävellyksiä tukehtumasta omaan raivoonsa kuten Tear the Frame osoittaa. Silti albumi on pidempien pätkien puitteissa puuduttavan suoraviivainen. Levy vyöryy yhtenä valtavana monumenttina, joka ei vain kokonaisuutena mahdu korvien väliin.

Rujon yhteensoitto on musiikkityylinsä nähden todella toimivaa ja toisistaan eristettyinä biisit välittävät aggressiota vallan tehokkaasti. Nyansseja saa kuitenkin kaivaa esiin oikein urakalla ja pidemmän päälle se ei tunnu tekevän sävellyksistä yhtään sen muistettavimpia. Muutama sävellaji lisää peliin ei tekisi pahaa ja riffikoneiston ennalta-arvattavimmit kierrätyksit joutaisivat kilometritehtaalle. Energiaa ja asennetta kun Rujolla tuntuu riittävän, soisi sitä myös taivutettavan hieman moniulotteisempaan runttaukseen.

Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2009-07-08
Arvostelija : Kimmo A. Koskinen

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.