Levyarvostelut

Reuna – Smelly

Exogenic (Breaks) Records on pitänyt suomalaisen elektronisen musiikin puolia kiitettävästi jo vuosia. Siinä missä Darude, Bomfunkit ja kumppanit ovat raivanneet tiensä kansainvälisille listoille, on pinnan alla tapahtunut paljon. Jo viisivuotissyntäreitään viettävä voimatrio Reuna on täydellinen osoitus siitä, millä tyylitajulla musiikkia tehdään täällä Pohjolan perukoilla.

Reunan esikoisalbumi Smelly tarjoaa melko omaperäisen downbeat/roktronica kokemuksen. Taustat ja biitit on toteutettu niin vakavalla tyylitajulla, ettei kenelläkään pitäisi olla asiaan sanomista. Dj Shadowin viitoittamalla tiellä Reuna on vanginnut levylleen teknisesti virheetöntä sample-voittoista musiikkia, outoja tarinanpätkiä ja vielä oudompaa huumoria. Efektit, samplet ja livesoitto liukuvat yhteen kuin jammailusessioissa luoden musiikkia, jota voisi kuvailla “vaivattomiksi yhteensattumiksi”. Tämän päälle Reuna on päättänyt heittää vähintäänkin omaperäisesti sähkökitaralla luikautettuja maukkaita mutta yksinkertaisia riffejä. Sampleja voi kuunnella suurimman osan levystä kuin “sanoituksia”, ja näin nähdä pienen vilauksen bändin kierosta huumorintajusta.

Smelly on omalla sarallaan täydellistä suomalaista downbeattia. Musiikki on tehty hartaalla ammattitaidolla ja huolellisuudella, mutta vakavuuteen ei levy sorru. Siinä missä brittein saarten suuret nimet ovat täynnä itseään kuin pieni koira sontaa ja tuntuvat tekevän musiikkia ahdistuneina “kukaan ei voi ymmärtää minua” -asenteella, antaa Reuna itsestään täysin päinvastaisen kuvan. Reunan musiikkia ei ole tehty radioille tai kyynisille rock-toimittajille, vaan musiikista nauttiville ennakkoluulottomille ihmisille. Reuna jättää itsestään helposti lähestyttävän ja sympaattisen kuvan tyylistä tinkimättä. Erittäin maukas keitos.

Arvosana : 5/5
Arvostelu julkaistu : 2003-08-27
Arvostelija : Atte Jaakkola

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.