Levyarvostelut

Whitesnake – The Silver Anniversary Collection

25-vuotista taivaltaan juhliva valkoinen käärme porskuttaa jälleen. Jälleen uusi levy. Jälleen uusi kokoelma. Ihmetellä täytyy, että minkälaiset ääliöt siellä Emin majassa päätöksiä tekivät. Vajaat pari kuukauttahan sitten Whitesnakelta ilmestyi Best of -kokoelma. Tällä kertaa vuorossa on mahtipontisesti The Silver Anniversary Collection.

Tämä uudempi kokoelma on tuplalevy, joka sisältää myös muutaman livenä heitetyn biisinkin. Kuten kuvitella voi, myös tälle kokoelmalle ympätty Whitesnaken ne kaikki tunnetuimmat ja parhaat biisit. Biisilista on Best of –kokoelman kanssa lähes identtinen, sillä poikkeuksella, että Silver Anniversary Collectionilla on levyllinen vielä muutakin Whitesnake-materiaalia.

Kieltämättä kokoelmalla on aimo annos herkullisen hyviä kasarirokkirallatuksia, mutta silti tässä haisee raha ja pahasti. Kyllä muutaman kuukauden sisään yksi kokoelma on aivan tarpeeksi. Eniten tässä käy sääliksi niitä, jotka muutama kuukausi sitten ostivat tuon suppeamman kokoelman. Nyt kun heillä olisi mahdollisuus saada laajempi ja parempi paketti Whitesnaken urasta samaan hintaan. Voisi kuvitella, että melko harvassa ovat ne die hard –fanit, jotka sijoittavat eurojaan molempiin kokoelmalevyihin.

Menin tuolle Best of- kokoelmalle aikoinaan nelosen antamaan. Tämä ei missään nimessä ole huonompi kokoelma, joten pakko se neljä on tällekin antaa, vaikka tämä Emin rahastusyritys kyllä kummastuttaakin.

Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2003-07-09
Arvostelija : Tuomas Kaarkoski

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.

Comments

One response to “Levyarvostelut”

  1. […] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.