Sonata Arctica – Broken
Broken on Sonata Arctican toinen singlelohkaisu maaliskuussa julkaistulta Winterheart’s Guild -albumilta. Victoria’s Secret piipahti aina singlelistan kärjessä ja hyvillä sijoilla on tämä toinenkin single pyörinyt jo pari viikkoa.
Broken on eittämättä erikoinen valinta singleksi. Albumillakaan se ei oikein istu yhteen muiden kappaleiden kanssa. Temmoltaan Broken on suhteellisen rauhallinen Sonatan biisiksi. Sanat ovat aika peruskauraa, joitakin nättejä kuvauksia on tosin bongattavissa.
Brokenin kahden version lisäksi mukana on myös pari ennen julkaisematonta veisua. Dream Thieves on vauhdiltaan jopa power metal –genren mittapuiden mukaan hirvittävä. Tony Kakko joutuu sylkemään sanoja sitä vauhtia, että se aina parjattu englannin lausuntakaan ei pääse häiritsemään.
Singlepaketin päättävä The Gun onkin sitten taas tutumpaa Sonata-materiaalia. Sooloja vedellään sekä keyboardeilla että kitaroilla ja hyvältähän meno kuulostaa. Kappaleen aloittava kitarariffi tuo muuten kivasti mieleen kultaisen 80-luvun meiningit.
Sonata Arctican ystäville tämä on tietenkin pakko-ostos kahden uuden bonusbiisin takia. Ne, jotka eivät ole bändiin niin tarkasti perehtyneet, saavat varmaankin enemmän irti keväällä ilmestyneestä albumista.
Arvosana : 3/5
Arvostelu julkaistu : 2003-07-09
Arvostelija : Tuomas Kaarkoski
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.
Comments
One response to “Levyarvostelut”
[…] „Levyarvostelut-Konsortiumsprojekt III – Terra Incognita (Die unentdeckte Welt)“. Noise.fi [fi] (Rezension) (auf Finnisch). 26. Oktober 2003. Abgerufen am 26. Februar […]