FragileHollow – Tekee mitä haluaa
Helsinkiläinen FragileHollow ei ole Suomessa vielä järin suuressa tietoisuudessa, vaikka yhtye onkin tahkonnut kymmenen vuotta. Debyyttialbumi Effete Mind ilmestyi vuonna 2003, ja tulevan vuoden tammikuussa uutta pukkaa. Lokakuun puolivälissä saatiin esimakua tulevasta, kun bändiltä ilmestyi kolmen biisin single, Instant Pleasure.
Heti alkuun pyydän yhtyeen laulajaa Aleksi Ahokasta kertomaan singlen kappaleiden taustaa.
– Itse asiassa sinkulle valittiin radioystävällisimmät biisit. Toistaiseksi kuitenkaan ei ole asemat vielä napanneet, vaikka onhan tuo radiossakin muutaman kerran soinut. Biisit on ne, jotka luultavasti aukee lätyltä helpoimmin ja pidempään kestävämpi kama onkin sitten jätetty itse kokopitkälle.
Singlen biiseistä saa aika ristiriitaisen, mutta monipuolisen kuvan bändin musiikista. Molemmat kappaleet kun ovat erilaisia. Lonely-biisistä tulee mieleen jopa Negativen ja Sentencedin ristisiitos ja sitten nimikipale edustaa enemmän tunnelmia maalailevaa puolta bändistä.
– Jos asiaan suhtautuu näin, levystä voi odottaa vieläkin ristiriitaisempaa. Täytyy muistaa, että normaali kuuntelija ei välttämättä ajattele genrejä tai musiikkityyliä. Yksikään biisi ei muistuta toista ja levyn materiaali poikkeaa edellisestä levystä kovasti. Silloin me tehtiin tietosesti teema-albumia, kun taas nyt annettiin mielikuvituksen laukata. Vasta sovitusvaiheessa alettiin tehdä tietoisia ratkaisuja. Tyyli vaikuttaa meille hyvältä.
Singlellä coveroidaan myös Katatonian Saw You Drown, joka on kyllä erittäin onnistunut veto.
– Meillä oli tietty lista, josta saatiin valita biisi. Jos olisi saanut valita minkä tahansa, oltaisiin otettu biisi Sounds of Decayltä sen ollessa enemmän sitä alkuperäistä Prophet-meininkiä. Disgouraged Onesin materiaali on kuitenkin niin lähellä sydäntä ja omaa kynää, että tämä taittui erittäin helposti meidän muottiin. Kiva kuulla et se viihdyttää. True Katatonia -fasistit eivät välttämättä diggaile, mutta me tehtiinkin homma ymmärrettävästi omaksi iloksi. Biisi on muuten jätetty suht koskemattomaksi, mutta C osaa venytettiin ja tehtiin omat trademarkit siihen. Lisäksi selkeät kolme filliä on lainattu tyylillisesti silloin mediassa pyörineiltä isommilta suomalaisilta bändeiltä. Tarjoan makkaran, jos joku tunnistaa ne. Noi on sellasia korvakarkkeja, joita tehdään enemmän musiikkiin tutustuneille ihmisille ja omaksi iloksi.
Biisihän päätyi myöskin pienen lafkan Northern Silence Productionsin Katatonia-coverlevylle, jolla on mukana koviakin underground-nimiä kuten Forgotten Tombs, October Fall ja Xasthur.
– Oltiin joskus Rapturen kanssa menossa johonkin vastaavalle, mutta homma jäi vaiheeseen. Oltiin kuitenkin yhteydessä ja silloin alkoi bändien deadline mennä umpeen. Aika yllättävää sillä levy itse asiassa myöhästyi vuodella. Biisi treenattiin kerran läpi alkuperäisessä muodossa. Sovitettiin uusiksi ja nauhoitettiin muutamassa sessiossa kahdessa eri studiossa.
Kokopitkää, jolle on annettu titteliksi Entity, on nauhoitettu peräti vuoden ajan.
– Me hengailtiin meidän nykyisen lafkan pomon kanssa Myyrmäessä studiolla nauhoitellen sitä sun tätä. Alun perin haluttiin vain hahmottaa, missä kunnossa meidän biisit ovat. Vedettiin ne nauhalle ilman klikkiä ja sen enempää miettimättä niin sanotusti liveversioina. Kun Northern Silence otti yhteyttä Katatonia-kokoelman tiimoilta, yritettiin miksata Saw You Drown. Siitä jäi draivi päälle ja alettiin ottaa hommaa enemmän tosissamme. Me nauhoitettiin noin seitsemän biisiä Myyrmäessä ja loput seitsemän meidän entisellä treenikämpällä ja jotain demoja MD-studiolla.
Entity julkaistaan siis tammikuussa 2007. Aleksi hehkuttaakin, että tulossa on kovaa tavaraa.
– Se on parasta mitä ollaan tähän asti yhdessä tehty. Me itse asiassa vedettiin päihteitä ja kuunneltiin lähestulkoon pelkkää Revolveria ja Led Zeppeliniä viimeiset kaksi kuukautta, kun duunattiin levyä reeniksellä. Miksaaja on kanssa kyseisen levyn diggaaja. Tällä kertaa oli jotenki legendaarinen fiilis kokoajan ja itse kuulee levyssä paljon niitä tunnelmia, joita studiolla ja reeniksellä oli niihin aikoihin. Me tosiaan nauhotettiin aika vapaamielisesti ja haettiin kaikkea kokeellista. Oli meillä yhessä vaiheessa tarkotuksella rikkinäinen piuha, mikki väärin päin ja väärällä puolella kaijutinta, tonet pois telecasterista jne. Hauska niitä kamoja oli sitten aamulla krapulassa keräillä ja kuunnella. Yhessä vaiheessa katoin ruudulle niin olin huomaamatta nauhottanut yhtä basso-ottoa yli 300 kertaa.
– Itselle noissa biiseissä muistuu mieleen ne reeniksen nikotiinit, kaljapullot, kylmät ilmat ja maja, jonka joku oli mystisesti rakentanut reenikselle joku yö. Osa porukasta kävi Libanonissa hakemassa fiiliksiä kesken nauhoitusten ja toi meijän sessiohan loppui siihen kun poliisit tuli ja heitti meidät ulos reenikseltä. Siinä loppu sitte vuokrasopimuskin. Itse musasta ei osaa sen enempää kertoa. Mulle siinä on Beatlesiä, Katatoniaa, Nick Drakea, Anathemaa, Sigur Rossia, Gunnareita ja Gorefestia. Ollaan tehty ihan oman kuulonen nauha ja me ollaan musikaalisesti valovuoden valtavirtaa edellä.
Edellisestä levystä Effete Mind on aikaa jo reilu kolme vuotta. Miksi kesti näin kauan saada uutta tavaraa?
– Suurin syy oli varmaan se, että päätettiin lopettaa diili edellisen lafkan kanssa. Meillä on ollu tässä miehistön vaihdoksia ja niin kuin sanottu, meillä ei tahdo nuo reenikset oikein pysyä. Tämä on nyt kolmas vuoden sisällä. Musahommia me ollaan duunailtu omalla tahdilla, pakottamatta. Uutta materiaaliakin on tullu tasaiseen tahtiin. Monet biisithän on jääny sailöön ja osaa me ollaan kierrätetty muille projekteille, kun on ollut liikaa nännin hiplausta taikka döödistä ilmassa. Nyt on sellanen kausi, että kaikilta tulee biisejä, ei malta odottaa, että pääsee taas studioon.
Debyyttilevyn teitte tosiaan vielä italialaiselle Avantgarde Musicille, jolta on ”paennut” myös toinen kotimainen ryhmä, Shade Empire.
– Kaipa ne oletti, että me oltaisiin joku selkeä Katatonia-kopio ja saisi sillä jotain tuottoa. Lopuksi ne sitten suhtautui meihin kuin johonkin sunnuntaigootteihin. Niillä ei ollu mitään kiinnostusta duunata sitä hommaa meidän näköiseksi. Ehkäpä joku ostikin sen levyn luullen meitä joksikin sellaiseksi mitä ei olla. Levy-yhtiö ei hyväksyny meidän ekoja valokuviakaan. Jossain vaiheessa se homma meni yli ja ruvettiin vitsillä laittamaan haastattelujen ja promomailien mukana, että ollaan jotain glämmäreitä. Sami oli tyyliin nimellä Sammy Cosmos jne. Haukuttiin vielä tapamme mukaan lafkaa haastatteluissa ja siitä se lysti sitten alkoi.
Uusi koti löytyi kotimaiselta uudelta lafkalta Tunerail Recordsilta.
– Mahdotonta sanoa vielä, mutta nyt on ainakin todella kiitollinen kun ottivat. Ne tuntuvat jotenkin luottavan meijän hommaan. Vaikka meidän musa ei ihan täysin ehkä aina niille putoakaan, joten tämä niiden signaus on enemmänkin sellainen kulttuuriteko. Meillä on reilut ehdot ja ollaan hyviä kavereita muutenkin.
Kyseessä on siis ihan uusi lafka. Eikö se pelota olla yhtiön ensimmäisten julkaisujen joukossa, kun lafkalla ei ole näyttöä aiemmista tekemisistään?
– Ei. Ihan tiedossa on ollut alusta asti mahdollisuudet ja ollaan tehty alkumetreiltä asti selväksi, mitä on tulossa. Meillä oli just levy-yhtiön bileet ja oon iloinen, että jätkät on saanu oman lafkan tyhjästä pystyyn. Me tehdään yhdessä hommia Tunerailin kanssa ja molempien menestyksestä on kummallekin hyötyä.
Millaista palautetta FragileHollow on saanut osakseen debyytistä ja millaista odotatte tulevasta levystä saatavan?
– Jengi diggaa ja media pitää. Tuli tosi positiivista palautetta debyytistä niiltä, jotka tajusivat meidän jutun. Välillä arvostelut näyttävät enemmän itse arvostelijan suppealta levyhyllyltä. Lafkat ja järjestäjät ei oikeen tartu. Kivointa on keikkojen jälkeen, kun joku tulee vilpittömästi kertomaan, että homma toimi ja ihmettelee, miksei ole lähtenyt vielä kovempaa. Juuri ne ihmiset, jotka tajuavat meidän musan, eikä yritä verrata sitä johonki pula-ajan kiiltokuvapaskaan. Tällä hetkellä ollaan luonnollisesti kiinnostuneita ekoista arvosteluista, joita sinkulle on tulossa. Harvemminpa niistä tosin itse on mitään rakentavaa ideaa saanut. Musassamme en muuttaisi mitään ja heikkoudet on lähinnä meidän resursseissa. Kaikkeen pitää tosiaan panostaa, jos haluu, että jotain tapahtuu. Kävipä tässä niinkin ikävästi, että eräs levykauppa otti yhteyttä ekalla listaviikolla, etteivät ne aio ilmoittaa meidän myyntejä listalle. Kehtasivat vielä sanoa että oltaisiin oltu sijalla 2. Näin tuskin käy bändeille joilla on isompi koneisto takana.
FragileHollowin jäsenistöä vaikuttaa myös bändeissä Denigrate, Rain Paint, Rapture jne. Miten tämä vaikuttaa yksittäisen bändin, tässä tapauksessa FragileHollowin toimintaan. Aleksi ei myönnä yhtyeillä olevan mitään nokkimisjärjestystä.
– Tämä on vaan loputonta bailaamista, kun on koko ajan jollain bändillä jotain menossa. Mulla riittää energiaa ja aikaa duunata musaa ja bändihommia joka päivä, joten siinä missä yksi bändi treenaisi kolme kertaa viikossa, meikällä on aktiivisena aikana jotain joka päivä. Yhteen aikaan oli kahdet treenit päivässä. Meillä tyypit muutenkin soittaa vaikka missä ja tuurailee keikoilla, kun joku on kipeenä tai muiden bändien kanssa jossain huitelemassa. Hommat pysyvät erittäin virkeinä. Tuoreimpana kivana esimerkkinä oli, kun kävin laulamassa pari keikkaa Micko Hell and the Motherfuckersin kanssa. Joka bändi toimii terapiana toiselleen ja mun henkilökohtanen henkireikä on Plans ja alkoholi. Ens kesänä ois tarkotus alkaa nauhottaa ekaa folklevyä.
Levy ilmestyy siis tammikuussa. Onko suunnitelmissa ankaraa keikkailua tai jopa kiertuetta sen tiimoilta?
– Kiinnostus on enemmän kun suuri. Meidän epävirallinen keikkamyyjä Deathrone Music ei ole järkännyt meille yhtään keikkaa ja baarissa ei edes muistanut meidän olevan niiden listoilla. Joten jos joku on järkkäämässä jotain tai kiinnostunut alkaa meille myyjäksi, ottakaa vakavissa ehdotuksissa yhteyttä media@fragilehollow.com.
Haastattelu julkaistu : 2006-11-08
Kirjoittaja : Petri Klemetti
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein haastattelu on julkaistu 25.8.2009 ja vanhin 12.1.2002. Yhteensä arkistosta löytyy 556 haastattelua