Haastattelut

Satura Lanx – Riskinotolla eteenpäin

Porilainen Satura Lanx on suomalaisessa mekkalabändien joukossa omanlaisensa. Yhtyeen moneen suuntaan poukkoileva hardcoren ja metallin yhdistelmä on samanaikaisesti energistä, aggressiivista ja taitavasti hallittua. Maailmalta lähin vertailukohde lienee amerikkalainen Converge, jota yhtye viime keväänä pääsi lämmittelemäänkin Helsingissä, mutta suomalaisia sielunveljiä ei tahdo olla. Laulaja Hannu Oksa vastaili kysymyksiin.

Bändi etsi levytyssopimusta valmiiksi äänitetyllä levyllä. Satura Lanxilla tärppäsi, ja No Fighting The Furies ilmestyy maaliskuussa.

– Levyn julkaisee turkulainen Brown Records!. Brown on pitänyt muutaman vuoden tauon julkaisupuolella, mutta on julkaissut ennen muun muassa Wastedia ja Sweatmasteria. Nyt tammikuussa tulee Deathbed/Kolt-splitti ja sitten maaliskuussa meidän levy.

No Fighting The Furies -levyn äänititte omakustanteena. Minkälaisia keskusteluja yhtyeessä käytiin ennenkuin teitte päätöksen studion varaamisesta? Mikä sai vakuuttumaan, että ”taloudellinen itsemurha” kannattaa kokeilla?

– Tämmönen toimintamalli on meille aika ominaista. Toki yritettiin ensin etsiä jotain yhteistyökumppania, joka voisi auttaa kustannuksissa. Semmosta ei löytynyt ja kun koettiin, että ollaan valmiita kokopitkän tekoon niin yksinkertaisesti todettiin, että tehdään sitten ominpäin. Kaikki edellisetkin julkaisut on tehty omin varoin niin “taloudellinen itsemurha” oli jo entuudestaan tuttu juttu!

Sivuillenne laitettiin vastikään video levyn viimeisestä kappaleesta Basking In The Shadows. Miten päädyitte valitsemaan tämän kappaleen videoitavaksi?

– Tarkoitus oli tehdä nimenomaan soittovideo promootiokäyttöön, joten valittiin joku levyn lyhyemmistä ja nopeammista biiseistä. Kyseinen biisi edustaa myös aika hyvin koko levyn linjaa.

– Kokemus oli miellyttävä, vaikka aika tyhmältä se kameran edessä puuterit naamalla heiluminen tuntuukin, ja kyllähän se lopputulos asiansa ajaa. Videon ohjanneen Lindgrenin Jussin sivuihin kannattaa tutustua osoitteessa www.jlindgren.tk – vinkkinä erityisesti tämmösille pienemmille bändeillä, jotka haluaa tehdä edullisesti laadukkaan musavideon.

Mihin Satura Lanx asettuu mielestäsi suomalaisessa äänekkään musiikin kentässä? Entä mitä haluatte tarjota esimerkiksi eurooppalaiselle yleisölle, jos (ja kun) joskus lähdette muutamaksi viikoksi kirjoittamaan kiertuepäiväkirjaa autobahneille?

– Meillä on aika monesta eri kuuntelijaryhmästä jengiä, joka tykkää meiningistä, sitten taas toisella puolella on jengiä, joille on tärkeätä ilmaista hyvin kuuluvasti kuinka hirveätä kuraa me ollaan, heh. Tämä on varmaankin tulosta siitä, että meillä on kuitenkin vaikutteita musiikissa niin laajalti. Ja näin mielummin tuleekin olla. Samankaltaisia bändejä ei oo Suomessa hirveästi ollut.

– Ulkomailla tilanne on täysin erilainen kun samantyylisiä bändejä on paljon. Uskon kuitenkin, että ne korvat käännetään siellä ihan samalla tavalla kuin täällä Suomessakin, eli soittamalla mahdollisimman paljon hyviä keikkoja ja tekemällä hyviä julkaisuja.

Promon kansissa lupaatte tehdä kaikkenne promotoidaksanne yhtyettä tekemällä keikkoja. Minkälaisena näet suomalaisen keikkatilanteen tällä hetkellä?

– Kun on joku hyvä ääninäyte ja jaksaa vaan kosiskella, niin kyllä soittamaan pääsee. Paljon helpompaa on tosin lyöttäytyä muiden bändien kanssa yhteen kuin ottaa suoraan keikkapaikkoihin yhteyttä. Toki niitä keikkoja sais meilläkin olla moninkertaisesti nykyiseen verrattuna ja monta paikkaa on tässä maassa vielä näkemättä, mutta kiitettävästi niitä on nyt viimeisen vuoden aikana kuitenkin ollut.

Sanoitukset ovat tärkeässä roolissa Satura Lanxin musiikissa. Minkälaisiin asioihin haluatte niillä puuttua?

– No tietysti sanoituspuolen hoitavana haluan väittää, että ne on erityisen tärkeässä roolissa, heh. Sanotaan, että ajan saatossa sanoitukset on muuttunut paljon kantaaottavammiksi, mutta sen verran henkilökohtaisesta näkökulmasta kuitenkin, ettei niistä kenenkään pitäisi ärsyyntymään päästä, ellei sitten emoilu ota hermoon. No Fighting the Furiesista muodostui ehkä odottamattomankin synkkä kokonaisuus. Löyhäksi teemaksi voisi nimetä masennuksen, ihmismielen passivoitumisen ja sen miten nyky-yhteiskunnan asettamat rajat, moraalisäännöt ja odotukset vaikuttaa tällaisten mielentilojen syntymiseen.

Tässä vaiheessa haastattelua voisimme jo hieman leikkiä. Tämän päivän (4.1.2006) Helsingin Sanomien premisivun otsikkoja ovat mm ”Vantaa suopein seudun kaupunkien yhdistymiselle”, ”Vammaisten kuljetuksissa yhä kitkaa”, ”Tänään voi jo äänestää presidenttiä”, ”USA:n superlobbarin paljastuksista voi paisua jättiskandaali”, ”Palestiinalaisten vaalit vaarassa – jälleen” ja ”Halvalla Eurooppaan”. Otetaan siihen vielä päälle tuore uutinen talouden puolelta: ”Outokumpu irtisanoo 477 työntekijää”. Jos tästä hieman Hotelli Sointu -ohjelman perinnettä mukaillen valitsisit aiheista sopivimmat – tai sitten kaikki – ja kirjoita niistä musiikkiinne sopiva pätkä tekstiä tai keksi biiseille nimet.

”Forget the borders / we’ll crown a new king and thrash the queen / let the weak have their weakness / build your muscle, us strong will prevail, strong will redeem/ forget your problems / we’ll stitch the seams and not a lie will flame.” Korppi raakkuu lyriikat, komppi takataka ja kitarat soittaa riitasointua. Biisin nimi on ilmiselvästi Ravenous death.

Voiko arjen alastomaksi riisutuista aiheista tehdä musiikkia?

– Voi. Ja vaikka mulla ei olekaan mikään suoraviivaisin tapa kirjoittaa niin arkielämästähän ne aiheet yleensä kumpuaa. Konfliktit ja epäkohdat, joita näkee ja tapahtuu, on tietysti hedelmällisimpiä lähteitä.

Lopuksi katsotaan kristallipalloon ja lyödään kortit pöytään. Missä uran vaiheessa Satura Lanx on 1.1.2007 ja minkälaisin askelin siihen edetään?

– Levy tulee maaliskuussa ulos ja sen merkeissä yritetään tehdä kevään aikana keikkoja niin monta kuin osataan kinuta. Kesällä olisi tarkoitus käydä Suomen rajojen ulkopuolella tekemässä muutama keikka ja toivottavasti syksyllä taas uudestaan. Loppuvuodelle on suunnitteilla myös toistakin julkaisua, mutta kattellaan mitä siitäkin sitten tulee! Toivottavasti tää kokopitkä nyt leviää mahdollisimman laajalle ja päästään sitä kautta soittamaan entistä enemmän keikkoja. Vuoden päästä voisi varmaan jo suunnitella uutta kokopitkää, mutta mieluiten silleen, ettei tarttis itte ihan kaikkea maksaa!

Haastattelu julkaistu : 2006-01-18
Kirjoittaja : Teemu Lampinen

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein haastattelu on julkaistu 25.8.2009 ja vanhin 12.1.2002. Yhteensä arkistosta löytyy 556 haastattelua

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.