Mirzadeh – Omakustanteen avulla eteenpäin
Syksyllä debyyttialbuminsa omakustanteena julkaissut pohjanmaalainen Mirzadeh on mielenkiintoinen tapaus. Viisihenkinen yhtye ottaa voimakkaita vaikutteita vuonomaan mustan metallin lähteiltä, mutta saa musiikkinsa kuulostamaan yllättävän tunnelmalliselta ja enemmänkin pimeältä kuin sysimustalta taivallukselta. Yhtyeen kuulumisia ja tunnelmia levyn tiimoilta tiivisti basisti Lues.
Omakustanne ei ole tavallisimpia levyn julkaisutapoja. Mirzadeh päätti kuitenkin lähteä tälle tielle ennakkoluulottomasti.
– Mehän äänitettiin Ancient Rites hyvin pian Sweet Souls of Shadows -demon jälkeen, eikä meillä ollut siinä vaiheessa potentiaalista levy-yhtiötä. Demojen postitteluun ei kieltämättä ollut kiinnostusta, olimmehan juuri laittaneet SsoS:n demot liikenteeseen. Tiedä olisiko Ancient Rites demomuodossa poikinut yhtään sen enempää kuin SSoS:kaan. Olen kuitenkin varma, että päädyimme oikeaan ratkaisuun. Ancient Rites on varmasti albumina selkeästi tehokkaampaa promootiomateriaalia, kuin mitä se olisi ollut demomuodossa.
Taloudellisista syistä Mirzadeh joutui tinkimään esimerkiksi studioajassa. Mistä levynjulkaisuun tarvittavat eurot lopulta haalittiin?
– Onneksi meillä oli kavereita, jotka pitivät musiikistamme, ja he olivat myös valmiita rahoittamaan albumia. Emme joutuneet laittamaan omaa rahaa levyyn ollenkaan, kaikki tuli kaverirahoituksena, jota olemme sitten maksaneet levynmyynnistä takaisin.
Myöskään ulkomusiikillisista puolista bändin ei tarvinnut maksaa itseään kipeäksi. Eräs kansitaitelija sattui kuulemaan venäläiseltä DJ:ltä bändin tuotoksia ja kiinnostui musiikista siinä määrin, että halusi toteuttaa levyn ulkoasun.
Onko lähiaikoina luvassa live-esiintymisiä uuden levyn tiimoilta?
– Keikkojen saanti on vähän niin ja näin. Kyllähän me tarvittaisiin taakse joku ohjelmatoimisto, joka hoitaisi sen puolen. Levyä jakelevasta Fireboxista on ollut meille luonnollisesti suuri hyöty, ja olemme yhtiölle siitä erittäin kiitollisia. Heidän kauttaan olemme saaneet levyä hyvin eteenpäin Suomen markkinoilla.
Musiikillisesti eräs Mirzadehia lähimpänä oleva yhtye on Thy Serpent, mutta varmasti muitakin vaikutteita löytyy?
– Yhtyeen jäsenet kuuntelevat paljon myös näitä melodisia black metal -bändejä, ja se varmasti kuuluu musiikissamme.
Tulevista levyistä basisti kertoo odottavansa innokkaasti Shade Empiren debyyttiä ja Throes of Dawnin uutta albumia.
Silmäänpistävänä yksityiskohtana Apostate in Orgy -kappaleen sanoituksissa esitellään eräänlaista puhdas-saastainen -vastakkainasettelua. Mitä mahtaa olla tarinan taustalla?
– Teksti on Miroxin (kitara ja laulu) ajatuksenvirtaa, joten itse en ostaa kovin tarkkaan kertoa mitä hän on mahtanut ajatella. Sen kuitenkin tiedän, että Mirox piti Apostaten melodiaa jotenkin eroottisena, ja siitä tuli idea kappaleen sanoihin.
LMSN kiittää haastattelusta ja toivottaa onnea keikkojen metsästyksessä.
Haastattelu julkaistu : 2003-11-30
Kirjoittaja : Antti Kavonen
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein haastattelu on julkaistu 25.8.2009 ja vanhin 12.1.2002. Yhteensä arkistosta löytyy 556 haastattelua