Bubbling UG

Enthrope

Metallitulokkaiden joukosta korvaan pistävä Enthrope on viidestä miehestä koottu kokoonpano. Yhtyeen julkaisema EP Universe Mute on tuotos, jonka vahvat ja taitavat sävellykset vakuuttavat yhtyeen taidoista ja jättävät jälkeensä heränneen kiinnostuksen Enthropea kohtaan. Ainoana vaihtoehtona on siis pienimuotoisen utelun suorittaminen. Tarkempia tietoja yhtyeestä paljastivat vokalisti Miika Partonen ja kitaristi-vokalisti Ville Keinänen.

Aloitetaan kaivelemalla menneitä eli kuvailkaa Enthropen kehitystä alkulimasta tähän päivään.

Ville: Janin kanssa olemme ala-asteelta asti bändihommia touhunneet Pieksämäen suunnalla. Opiskelujen vuoksi oli sitten yhteistyön kanssa hiljaiseloa, mutta kun sitten loppujen lopuksi pääkaupunkiseudun suunnalle ajauduttiin, niin oli selvää, että ruvetaan panostamaan yhteiseen bändiin. Vanhojen yhteyksien kautta saatiin koottua koko bändi tuossa 2006 vuoden aikana, jonka jälkeen painuttiin D-Studion syövereihin ensimmäistä audiotallennetta valmistamaan. Universe Mute -EP on kyllä yllättävänkin positiivista palautetta saanut monelta suunnalta, eli selkeästi joillain muillakin on saman suuntainen musiikkimaku kuin bändin jäsenillä. Keikkailussa on päästy hyvään vauhtiin tässä viimeisien kuukausien aikana ja lisää olisi kevään mittaan luvassa.

Enthropea voisi kutsua vielä melko tuoreeksi yhtyeeksi. Kuulostatte kuitenkin varsin kypsältä ja pitkälle hiotulta kokoonpanolta. Mistä tällainen varhaiskypsyys johtuu? Oliko tyylin valinta heti alusta asti selvää?

Ville: Pitkän linjan soittajiahan tässä ollaan koko porukka ja tietty on tässä jo koko porukka selkeästi teini-iän angstit ohittanut. Alusta asti oli selkeä visio myös siitä, mitä musiikillisesti haetaan, eli tämä varmasti myös vaikuttaa asiaan. Biisit myös ovat hyvin pitkälle mietittyjä ja rakennettuja kokonaisuuksia, eli jos tällainen vaikutelma on syntynyt niin kai sitä on jossain onnistuttu.

Miika: Ei tää nyt mitään ryppyotsaista meininkiä ole, vaikka noita biisejä tehdessä välillä meinaakin ärräpäät lennellä.

Millainen työnjako on yhtyeen jäsenten kesken biisien tekoprosesseissa?

Ville: Alustavat pohjat on yleensä tullut kitaristeilta kotiäänitysten pohjalta, ja viime aikoina myös laulajan panos itse biisien kehittelyyn on ilahduttavasti lisääntynyt. Tämän jälkeen pyritään koko bändin voimin sovittamaan bändikämpällä biisit lopulliseen toimivaan kuosiin. Välillä kyllä tuntuu raitamäärien ja muiden asioiden kanssa tapellessa, ehkä olisi kuitenkin helpompi siirtyä kolmen soinnun räkäpunkkiin, mutta kyllähän nuo valmiit rallit sitten palkitsevat enemmän kuin mainiosti. Mutta vittuilu ja kirosanojen määrä välillä ylittää normirajat selkeästi…

Miika: Vaikka tässä bändissä pelkästään äänijänteitä venyttelen, niin tosiaan tulee tuota kitaraakin raavittua, ja nyt olen jo jollain riffeillä jätkien seulan läpäissyt. Sanoitukset meillä tekee rumpali Mikko ja lisäksi käytämme myös ulkopuolista sanoittajaa Matti Reinolaa, hän on tuttu Shamrain ja Hanging Garden -yhtyeistä. Kiitokset Matille loistavista sanoista.

Ja sitten salaisten lähteiden äärelle: mistä ammennatte ideoita musiikkiinne?

Ville: Kyllähän se päälähde kaikkeen bändin sisällä taitaa olla vittuilu ja huumori. Tuollainen synkkä ja syvällinen äänimaisema ja siihen liittyvä tarinankerronta yleisesti on sellainen lähellä sydäntä oleva voimapesä, josta suurin osa materiaalistakin tulee.

Miika: Kun on ollut todella paska viikko esim. töissä niin on oikein luontevaa uppoutua musiikin maailmaan.

Entäpä Universe Mute -EP? Kuinka kovia polttoja EP:n syntyminen aiheutti?

Ville: Kyllähän tuo paljon polttoja synnytti, pussit silmien alla kyllä kasvoivat tasaiseen tahtiin, vaikka itse synnytystapahtuma menikin kohtuullisen kivuttomasti. Ainakin tässä juuri seuraavaa tekelettä synnyttämässä ollessa tuntuu, että toisen ulostaminen on ollut paljon enemmän kivuliasta ja ongelmallista.

Millaisen vastaanoton levy on saanut?

Miika: Arvostelut on ollut hyviä ja positiivishenkisiä. Levy-yhtiöiltä on tosin tullut toistaiseksi vain artisti maksaa tarjouksia. Toivotaan, että Universe Muten seuraajalle tulisi hieman kiinnostavampia tarjouksia.

Universe Mutelta löytyy viisi teosta. Miten kyseiset raidat valikoituivat mukaan, ja jäikö pöytälaatikkoon tai treenikämpän nurkkiin odottamaan kasa yleisölle vielä tuntemattomia biisejä?

Ville: Pöytälaatikossa löytyy paljonkin tekeleitä, joista osa on saatu vietyä jo aika pitkälle. Keikoilla on tullut muutamia uusia raitoja jo testattua ja ovat tuntuneet saavan hyvää palautetta. Eli lisää materiaalia pukkaa väistämättä lähiaikoina yleisön pyynnöstä tai siitä huolimatta..

Miika: Kolme uutta biisiä on nyt nauhoitettu ja miksattu valmiiksi. Nyt, kun treenikämpälle on kerääntynyt tarpeeksi tyhjiä pulloja, voimme varmaan toimittaa tuotoksen painoon.

Samaisen EP:n raidat sisältävät erilaisia tyylejä ja elementtejä, ja levyä kuunnellessa mieleen tulee useita eri vertailukohteita. Millaisia esikuvia tai muita musiikillisia vaikuttajia löytyy Enthropen taustalta?

Ville: Vaikutteet tulevat monelta suunnalta, eli ne eivät sinänsä rajoitu pelkästään metallimusiikin suuntaan, vaikkakin tietty se elementti on keskeinen lähde aina ollut. Metallipuolella tämä painottuu enemmän tuohon 80-90-luvun bändeihin kuin viimeisimpiin virtauksiin, eli death/thrash-puolen kultakauden klassikkobändithän siellä on mukana. Metallin ulkopuolelta on paljon vaikutteita varsinkin synaosastolla konemusiikin puolelta ja muunlainen tunnelmallinen matsku.

Miika: Aika paljon tulee tuota raskaampaa metallia kuunneltua, mutta sen lisäksi myös rokimpaa matskua, punkkia ja hc:ta. Konemusiikkia ei oo koskaan tullut diggailtua. Itseasiassa bändin sisältäkin löytyy erilaisia vaikuttajia, mutta metalli taitaa olla se yhteinen yhdistäjä, vittuilun lisäksi.

Suomalainen metallikenttä on täynnä tasokkaita kokoonpanoja. Millaisilla ominaisuuksilla ja taidoilla Enthrope erottuu joukosta edukseen?

Ville: Paljon on tasokkaita pumppuja kyllä liikenteessä, mutta näkisin asian niin, että meillä on hyvät mahdollisuudet erottua eduksemme tässä joukossa. Bändi on alusta asti ollut selkeästi omanlaisensa, eli tyyli löytyi heti alusta asti, jollaisia ei nyt paljon ole tullut vastaan. Tunnelmallisten äänimaailmojen ja tunnetilojen yhdistäminen tuollaisen raskaampaan runttaukseen on yhdistelmä, jolla saadaan kontrastia ja vaihtuvuutta biiseihin ja biisit rakentuvat muista lähtökohdista kuin kolmen minuutin radiosoittoa silmällä pitäen.

Miika: Tehdään tätä juttua täydestä sydämestä ja toivottavasti se kuuluu ja näkyy.

Entä tulevaisuus? Millaisia ovat suunnitelmat kuluvalle vuodelle?

Ville: Uutta promoa on alkuvuosi valmisteltu ja keikkoja on muutamia jo soitettu ja lisää tulossa. Kyllä hommaa pitää potkia koko ajan eteenpäin, ja tässä selkeänä tavoitteena olisi myös löytää joku yhteistyökumppani, joka pystyisi meidän musiikkiamme myös saamaan laajemman kuulijakunnan tietoisuuteen.

Ja lopuksi tietenkin terveiset Noisen lukijoille.

Miika: Juokaa kovat absinth-kännit ja laittakaa Pirkka-Pekka Peteliuksen ja Pedro Hietasen Serpien kylässä pyörimään repeatille (mielellään luontoilta). Hauskaa kevättä, terveisin Vihta Raappana ja munat.

Haastattelu julkaistu : 2008-03-06
Kirjoittaja : Sini Hytönen

Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein haastattelu on julkaistu 15.7.2009 ja vanhin 11.5.2004. Yhteensä arkistosta löytyy 162 haastattelua. Bubbling UG oli Noisen osio, jossa nostettiin esille sillä hetkellä pinnan alla kyteviä bändejä.

Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.