Mors Subita
Oulun Mors Subita rykäisi kolmannen ja tähän asti kovimman metallidemonsa purkkiin hetki sitten, joten pakkohan miehet oli ottaa pieneen haastattelutuokioon. Altavastaajan roolissa olivatkin Antti “Hape” Haapsamo – laulu ja Mika Lammassaari – kitara.
Kertokaa heti alkuun, miten Mors Subitasta tuli Mors Subita, eli pieni katsaus perinteiseen bändin syntyprosessiin.
Hape: No Mika ja Haapala (Juha, rummut) ovat soitelleet yhdessä aina penikasta asti. Minä puolestani liityin bändiin vuosituhannen alkupuolella ja tuolloin kohtalon sormi osoitti bändille myös nykyisen nimen lääketieteen sanakirjasta. Kiitos äiti kullalle sen lainaamisesta. Muutamien miehistönvaihdosten jälkeen ollaankin tässä ja nyt.
Mika: Haapalan kanssa on soitettu tosiaan jo kahdeksan vuotta kimpassa. Muut ukkelit ovat tulleet kaveripiiristä, taikka ollaan oltu muuten tuttuja, joten ihan vaivaton ja luonnollinen on ollut bändin syntyprosessi.
Tosiaan ensimmäisen demoäänitteen Synopsis (2003) ja toisen demon Epoch (2006) väliin mahtui kokonaista kolme vuotta, joka on “hiljaiseloa” viettävälle demotason orkesterille pitkä siivu historiasta. Mitä silloin tapahtui musiikkirintamalla vai tapahtuiko mitään?
Hape: Täytyy todeta, että Synopsiksen kanssa kävi vanhanaikaiset, se tuli ennenaikaisesti …heh heh. Bändi oli silloin vielä aivan lähtökuopissaan, mutta kun tuli ainutlaatuinen tilaisuus äänitteen tekoon, käytimme tilaisuuden härskisti hyväksi. Heitettiin me tuohon aikaan kuitenkin jokunen ensikeikkakin ja väkerrettiin paljon uusia veisuja, mutta itse syy “hiljaiseloon” oli useamman ukkelin porrastetusti suorittama valtion vihollisentappoleiri ja uuden basistin Mika “June” Junttilan tavoille kouluttaminen.
Mika: Valtion vankilassa käytiin vuoden mutkat kaikki ja tosiaan vuorotellen mentiin. Uusia kipaleita tuli silti raapusteltua hyvinkin tasaiseen tahtiin, joten ei siinä hävitty muuta kuin treeniaikaa. Vitutusta ja angstiahan tuo reissu taisi positiivisella tavalla lisätä, ainakin itsellä sävellysten kannalta, joten ei se hukkaan heitettyä aikaa ollut missään nimessä.
Debyyttidemon aikoihin musiikkinne oli aika totaalisesti erilaista kuin nykyään. Siinä oli vaikutteita jopa punkista. Nytkö bändi on sitten sitä mitä se tahtookin olla?
Hape: Olkoot vaikka klisee, mutta me ollaan aina oltu mitä tahdotaan ja tullaan olemaan. Omassa mielenlaadussa on tietynlainen anarkia varmaan säilynyt aina alusta asti. Bändi on vaan kehittynyt kokonaisuudessaan ja ei ole jämähdetty tuottamaan pelkästään jotain yhdenkaltaista sääntökirjan mukaista materiaalia.
Mika: Sellaista tehdään mitä tulee. Laaja skaala meillä on kumminkin tyylillisesti ja linjat heittelee aika isolla säteellä. Alkuaikoina kuulu aika paljon sen aikaiset vaikutteet musasta läpi, vaan nyt tuntuu, että ollaan tuon Epochin ja tämän uuden lärpäkkeen kautta löydetty todella paljon enemmän tuota omaa linjaa.
Nytpä on ulkona tosiaan hetki sitten ilmestynyt kolmas demoäänite nimeltään Paranea. Oliko sen tekeminen verta, tuskaa ja kyyneliä vuotanut tapahtuma ja millainen on lopputulos omin sanoin?
Hape: Kaunis on lapsi, joskin ihan naapurin sedän näköinen. Olen kyllä tosi tyytyväinen ulosteeseen ja ei se aivan tuskaton synnytys ollut. Lähinnä meillä tökki tekniset vastoinkäymiset, mutta sen on oppinut, että aina sattuu ja tapahtuu demoja väsäillessä.
Mika: Kyllähän sitä pitää tyytyväinen olla. Kehitystä on kumminkin taas tapahtunut. Tekniset ongelmat saivat välillä käyrän otsalle mollottaan, vaan eipä tuollaisilta ongelmilta ja vitutukselta taida pystyä välttymäänkään.
Mors Subita oli kakkosdemolla vielä musiikillisesti suoraviivaisempaa mättöä, kun taas nyt on mukaan eksynyt enemmän koukkuja ja melodioita. Oliko jotenkin tietoinen päätös muuttaa ilmaisua?
Hape: Eipä me mitään palavereja olla pidetty. Biisit kun meillä syntyy siten, että Mika tuo valmiin kakun reenikselle ja me yleensä tyytyväisinä näytetään sille vihreää valoa ja työstetään yhdessä sitten tarjoiluvalmiiksi.
Mika: Ei paljon suunnitella mitään tuon musan suhteen. Siinä vaiheessa kun tietoisia päätöksiä ruvetaan tekemään, niin peli on mun mielestä hävitty, vaan tapansa kaikilla silti. Pitää pyrkiä tekemään itseään ja jopa muita bändin jäseniä miellyttävää musiikkia. Suunta ja tyyli kehittyvät itsestään turhia murehtimatta. Jos tulee sontaa, niin ei kait auta kun kanittaa kitara ja alkaa myydä persettä… entistä enemmän, heh. No ei kun jatketaan me silti, vaikka vaan vittuillaksemme.
Raivoa tuntuu löytyvän uudesta musiikistanne kuten ennenkin. Mistä Mors Subita -miesten raivo kumpuaa, millaisista asioista?
Hape: No itsellä on vissiin jäänyt päälle tuo teiniangstivaihde ja semmoinen perisuomalainen yleisvitutus kaikkea mahdollista kohtaan. Lisäksi voisin siteerata erästä venäläistä muusikkokamraattia: “I’m not a mishanthropic man but I hate people”. Ei yksilöissä ihan välttämättä mitään vikaa ole, mutta ollaanhan me eläinlajina melkoisia alisuoriutujia.
Mika: Musiikkiin on helppo purkaa paineita ja vitutusta. Vaikeaahan se olisi hakata päätä seinään vaikka Jari Sillanpään tahtiin.
Jokaisella äänitteellä on musiikillista kasvua tapahtunut uusiin suuntiin. Mimmoisia viitteitä on tulossa sitten seuraavalle tuotoksella?
Hape: Kiitos positiivisesta oletuksesta, että meiltä tulee vielä seuraavakin tuotos. Tämä uusinkin on vielä sen verran tuore, että ei ole kyllä pahemmin moisia ehditty ajatellakaan.
Mika: Uusia biisejä on helvetisti sävellettynä ja niitä tässä treenaillaan. Jos nyt jotain pitää musiikillisesti kommentoida, niin kyllä se on raskasta ja paikka paikoin aika noppeeta.
Onko Mors Subita tämän uusimman Paranea-äänitteen myötä hakemassa tosissaan levytyssopimusta ja enemmän keikkoja vai millaiset tavoitteet bändillä on?
Hape: Me tehdään tätä hommaa tosissaan, muttei vakavissaan! No ei vaan toki olisi mahtavaa saada lisää keikkoja ja se levytyssoppari. Eli ihan perinteiset demotason bändin tavoitteet ja unelmat on meilläkin.
Mika: Tehdään tosissaan, mutta nöyrää poikaa tässä saa silti olla tulevaisuuden suhteen. Keikkoja kun pääsisi soittamaan lisää ja pitkäsoiton äänittämään niin se olisi hienoa.
Millaisista aiheista sinä Hape lauleskelet noissa teidän kappaleissa?
Hape: No en ainakaan mistään “kauniista”. Ihmiskohtaloista ja mielen rappiosta lähinnä. Ei kuitenkaan ole mitään tiettyä rajattua aihealuetta tai kiellettyä semmoista. Meillä tuo huuto on kuitenkin ensisijaisesti rytmisoitin ja mitään maailmaa mullistavia filosofointeja en ole pyrkinyt väkisellä vääntämäänkään.
Alkuaikoinahan teillä oli At the Gates -henkisesti hauskasti nimetty cover-bändi Mättö Gates. Kerrotko tästä projektista jotain?
Hape: Joo …se oli hauska episodi. Siinä oli siis Morssista minä ja Mika, sekä Final Dawnista loput jäsenet. Soiteltiin tosiaan At the Gatesia ja haaveiltiin isosta jättimenestyskeikasta. Sitä ei sitten vain jostain kumman syystä koskaan tullut, mutta hauskaa meillä oli.
Mika: Hyvällä porukalla tehtiin perkeleen kovaa musiikkia. Hauskaa oli…
Oulun alueella bändi alkaa olla jo aika tunnettu ainakin underground-porukassa. Miten muualla ja onko ylipäätään innostusta lähteä tekemään esimerkiksi keikkaa Oulusta kovin kauas?
Hape: No on nämä kotikolot tullut tosiaankin kaluttua aika puhtaiksi ja olisikin todella mukavaa saada keikkaa enemmänkin ulkopaikkakunnilta. Täällä tosin on kotikenttäetu ja pieni, mutta aktiivinen fanikanta keikoilla riehumassa ja kannustamassa, siitäpä heille iso kiitos. Mutta olisi siis tosiaan hyvä päästä kokeilemaan lepakonsiipiä kauemmaksikin.
Oulussa keikkailu jatkuu ainakin kahden seuraavan keikkanne osalta. Mainosta hieman!
Hape: Aivan, eli ihan juurikin lauantaina 21.7. meillä on keikka Kuusisaaressa Club 6kuusi6saari -tapahtumassa, jonka järjestää Minortone Entertainment. Tuolla läsnä ovat myös Dark Flood ja Agonizer, sekä mahdollisesti vielä yksi kiinnittämätön bändi. Sitten kapuammekin lauteille heti perään seuraavana torstaina 26.7. Qstockin lämmittelykinkereissä Qmotus-klubi -tapahtumassa 45-Specialissa, jonka puolestaan järjestää Turbojugend. Siellä paukuttavat myös Aspen Grove ja Paha. Tulkaahan ihmiset aiheuttamaan paheksuntaa noihin tapahtumiin!
Lähitulevaisuuden suunnitelmiin kuuluu siis bändin promotointia ja nuo parit keikat. Onkos jotain muuta vielä lisäksi odoteltavissa?
Hape: Syksymmällä olisi tarkoitus lähteä tahkoamaan Suomen tannerta enemmänkin erään toisen bändin kelkassa. Tuosta ei kuitenkaan vielä sen enempää, kun asia on vielä kehittelyasteella. Kotisivuilla sitten kyllä infotaan sikäli mikäli kun alkaa edetä.
Nyt jos joku kiinnostui ja innostui bändistä tämän jutun perusteella, mitä hänen tulee tehdä, jotta pääsee fanituksessa alkuun?
Hape: Housut alas ja digikuvia meille mailiin. Naiset voi vaikka puolestaan tarjota tuopin baarissa. Kotisivujen kautta voi esimerkiksi yhteyttä ottaa ja vaikkapa anoa ylihintaista demoa. Keikoille kannattaa ehdottomasti ilmaantua.
Mika: Kotisivuilta linkeistä löytyy lisämateriaalia.
Siinäpä se. Onko lisättävää?
Hape: Lisää viinaa tähän paukkuun, kiitos!
Mika: Boikotoikaa niitä perkeleen kesäbiisejä!!
Haastattelu julkaistu : 2007-07-23
Kirjoittaja : Petri Klemetti
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein haastattelu on julkaistu 15.7.2009 ja vanhin 11.5.2004. Yhteensä arkistosta löytyy 162 haastattelua. Bubbling UG oli Noisen osio, jossa nostettiin esille sillä hetkellä pinnan alla kyteviä bändejä.