Jo vuonna 1970 perustettu Tunnelin levy Helsingin Asematunnelissa on päättänyt lopettaa toimintansa helmikuun puolessa välissä. Toiminta ei ole ainakaan näillä näkymin jatkumassa missään muodossa.
Lopetsbileet järjestetään Tavastialla 17. helmikuuta. Tuolloin lavalla nähdään Kari Peitsamo, Pertti Kurikan nimipäivät ja Zetor. Klubille on tuolloin vapaa pääsy.
Toimittaja Tero Kallio, lisätty 22.01.2010 11:40:17
Muistan aina nuorena 70-luvulla, kun pääsi käymään Helsingissä, niin aina piti ensimmiseksi päästä käymään Tunnelin Levyssä.
Viime syksynä asematunnelia pitkin kulkiessani nousi hymy suupieliin todetessani, että vielähän tuokin on tuossa.
Nikkile (23.01.2010 13:12:10)
Tuli 90-luvun lopulla käytyä monta kertaa. Henkilökunta oli aina yhtä mulkkuja.
Aro (23.01.2010 19:18:44)
Kyllä sydäntä kylmäsi hieman kun kuulin että lopetetaan, eka levykauppa jonka muistan lapsuudesta, pysynyt siinä kuin gallialainen kylä kaikkia voimia uhaten... tasan kaikki ympärillä muuttunut..! Liekö sitä laillakin puolustettu, vieressä keskeneräisen näköinen seinä ikäänkuin odottamassa vuosia...
Joskus sieltä töitäkin hain, tietoni ainakin vaikuttivat niin että pomo suositteli osanottoa Tupla Tai Kuittiin...
Aro (23.01.2010 19:24:33)
(Siis tämä osa katosi edellisestä:) C'mon, mulkkuushan kuuluu alan etikettiin..! Tässä kuulemani anekdootti Tunnelin Levystä - Asiakas: "Löytyykö St Vitusta?" Myyjä: "No tuskin sieltä ainakaan, kokeile S:sän kohdalta..."
vittuileva asiakas (24.01.2010 04:48:34)
Miksi kauppa loppuu? Johtuuko tämä nyt siitä tulvasta vai mistä? Myyvät levyjään liian halvalla, kuten joskus epäilin ääneen?
(scum lives on...) (24.01.2010 04:52:36)
Jännätään, saadaanko tilalle sentään uusi levyjä myyvä hampurilaisketju siihen samaan tilaan.
TEro (24.01.2010 11:48:41)
Ei kovin uskottava syy tuo olisi "liian halvalla myynti", kun se on ollut olemassa kuitenkin tuon 40 vuotta.
Kaipa se syy on se perinteinen eli levymyynnin lasku.
Jarkka (24.01.2010 20:20:48)
Juttelin liikkeessä aiheesta, kyllä se oli levymyynnin lasku ja tulva yhdessä, kun liikkeen lopuksi koituivat.
Tosi ikävähän tuo on. Tunnelin levyn valikoimat olivat puodin kokoon nähden uskomattomat.
Kristus (26.01.2010 13:52:10)
Hail!!Kyllä vituttaa, kun loppuu tänki legendaarisen kaupan taru!!Itsekin täytän 40v, torstaina!..ja ton levykaupan vakkarina ollu jo vuodesta 1985!!!..mulkvisteja tai ei , paras paiikka aina ja pysyy!!..j