Uusi rockfestari kiertää yhdeksän Suomen kaupunkia ensi kesänä

Uuseaan suomalaiseen kaupunkiin lanseerataan ensi kesäksi uusi rockfestivaali. Rovaniemellä kesällä 2018 ensimmäistä kertaa järjestetty Rock In The City -niminen festivaali kasvaa kaksipäiväiseksi tapahtumaksi ja laajenee ensi kesänä käsittämään kaiken kaikkiaan yhdeksän suomalaista kaupunkia. Ensimmäinen kesän 2019 Rock In The City -festivaali järjestetään Kuopiossa kesäkuun puolivälissä. Sen jälkeen festivaali suuntaa Ouluun, Poriin, Lahteen, Kouvolaan, Rovaniemelle, Lappeenrantaan ja Jyväskylään. Kesän viimeinen Rock In The City -festivaali järjestetään Joensuussa elokuun puolessavälissä.

Kotimaiseen rockiin keskittyvä kiertue saa ulkomaista tukea Oulussa ruotsalaisesta Mustaschista ja Jyväskylässä saksalaisen hevimetallin uranuurtajasta Acceptista.

Mukana ovat mm. suomirockin kulmakivi Eppu Normaali, Nightwish-tähti Marko Hietala, Jouni Hynysen luotsaama Kotiteollisuus, maailmallakin kestosuosiota nauttiva kemiläinen Sonata Arctica, legendaarinen Pelle Miljoona United, maaliskuussa uuden No More Hollywood Endings -albuminsa julkaiseva Battle Beast, kotimaisen power metalin sanansaattaja Stratovarius, loistavasta livemeiningistä tunnettu rock-trio Melrose ja juuri 30-vuotisjuhliaan viettänyt vaasalaisyhtye Klamydia ja kovassa nosteessa oleva Atomirotta.

Lisäksi helmikuussa uuden Usvaa putkeen -rockalbumin julkaisevan Tuomari Nurmio & Spuget -yhtye heittää ensi kesän ainoat livekeikkansa Rock In The City -festivaaleilla. Esiintyjälistat elävät hieman kaupungin mukaan. Katso kaupunkikohtaiset esiintyjät kaupungeittain täältä.

Rock In The City -festivaalit kesällä 2019:
Kuopio (Satama/Tori) 14.-15.6.2019
Oulu (Kuusisaari) 28.-29.6.2019
Pori (Kirjurinluoto) 5.-6.7.2019
Lahti (Kauppatori) 12.-13.7.2019
Kouvola (Kirkkopuisto) 19.-20.7.2019
Rovaniemi (Ounaspaviljonki) 26.-27.7.2019
Lappeenranta (Kaupungintalon piha) 2.-3.8.2019
Jyväskylä (Lutakonaukio) 9.-10.8.2019
Joensuu (Sirkkalan puisto) 16.-17.8.2019

Festivaalin liput tulevat myyntiin 24.1.2019 klo 9.00.