Captain Cougar – Chapters
Captain Cougarin viime vuoden lopulla ilmestynyt debyytti on ehtinyt jo saada runsaasti kehuja eri tahoilta, ja tämän arvostelun myötä liityn kehujien joukkoon.
Hieman The Cardigansia muistuttava jyväskyläläisyhtye kuljeskelee tyylillisesti indiepopin ja alt.countryn maisemissa, mutta siinä ei ole suinkaan koko totuus, vaan vaikutteita löytyy yllättävänkin monelta suunnalta. Pääpaino on kuitenkin sävellyksissä, ja sillä osastolla Captain Cougar on toden teolla onnistunut. Chapters on täynnä toinen toistaan hienompia kappaleita.
Eivätkä yhtyeen vahvuudet sävellyksiin lopu: Eeva Louhivuoren luonnonkaunis ääni on todellinen valttikortti bändille, ja soittajien ammattitaito on niinikään selkeästi kuultavissa. Kitaristi Jussi Petäjän käsialaa olevat biisit on myös sovitettu poikkeuksellisen hyvin. Kuunnelkaa esimerkiksi miten Seasons muuttuu viimeisellä kolmanneksellaan herkästä poppiksesta jylhäksi rokiksi, tai miten Lovesong #1 heittää loppumetreillaan yllättäen irkkufolk-vaihteen päälle. Erityylisetkin osiot nivoutuvat toisiinsa vaivattomasti ja luontevan kuuloisesti.
Suurimmaksi osaksi Chaptersilla liikutaan melko rauhallisissa tunnelmissa, ja kenties pari mainitun Lovesong #1:n kaltaista, hieman rivakampaa raitaa lisää olisi tehnyt levylle terää. Mutta tuota suurempia moitteita onkin sitten vaikea keksiä.
Valitettava totuus on, että tällaista musiikkia esittävä suomalaisbändi tuomitsee itsensä armotta marginaaliin, ja Captain Cougarkin on joutunut julkaisemaan levynsä omakustanteena. Täytyy vain toivoa, että tällä kertaa poikkeus vahvistaisi säännön, ja kritiikoiden lisäksi myös ostava yleisö havahtuisi yhtyeen erinomaisuuteen.
Arvosana : 4/5
Arvostelu julkaistu : 2008-04-30
Arvostelija : Juho Typpö
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis. Tuorein arvio on julkaistu 12.12.2011 ja vanhin 5.2.2001. Yhteensä arkistosta löytyy 10190 levyarviota.