Veni Domine - Veni Domine: IIII - The Album Of Labour (Albumi)
Ruotsalaisen Veni Dominen miehet ovat kaikki uskossa, mutta eivät omien sanojensa mukaan ole mitään saarnamiehiä. Heille riittää, että he saavat kertoa elämän makuisia tarinoitaan perinteisellä heavyllä höystettynä.Tätä bändin neljättä levyä aloitettiin työstämään jo 1997, mutta laulaja Fredrikin useaksi vuodeksi lauluäänen vienyt sairaus siirsi aikatauluja rajusti.

Levy on vihdoin valmis, mutta mitään hämmästyttävää ei aikaiseksi ole saatu. Kolmella sanalla kuvailtuna Veni Domine tekee hidasta, tylsää ja mielikuvituksetonta heviä, eli suunnilleen samanlaista jumputusta, mitä Dio on viimeisillä levyillään tarjoillut. Tasaisesta massasta esiin nousee oikeastaan vain doom-vaikutteinen Inner Circle.

Laulaja on kuntoutunut hienosti, ja bändin soitto on hioutunut vuosien varrella, mutta tämäkin orkesteri jää näillä eväillä pienen kannattajajoukon kulttibändiksi. Se taitaa olla bändille sivuseikka, sillä kristittyinä muut asiat ovat kuulemma heille tärkeämpiä kuin esim. levymyynti.

ArvosanaKävijäpikatuomiot

Arvostelija: Jari Kuusisto
Arvosteltu: 28.02.2005
Levy julkaistu: 2004

Kirjanmerkkaa tai jaa Jaa

Hae artistin levyjä
Levykauppa Äx
CDON.com

Bändin kotisivu: www.venidomine.com
Levy-yhtiön kotisivu: www.rivelrecords.com

Kommentit
Ei kommentteja
Kommentoi
Nimi

Kommentti

Roskapostisuodatin: Paljonko on viisi plus kolme?
Anna vastaus numerona. Rekisteröityneillä ei ole tätä kysymystä.

Muut arviot
Ei muita arvioita tältä artistilta Noisessa.
Muualla Noisessa
Ei muuta tältä artistilta Noisessa.
Suosittelija
Extol - Blueprint (2005)
Trouble - Live In Stockholm (2006)
Mehida - Blood & Water (2007)
Shadow Gallery - Room V (2005)
While Heaven Wept - Of Empires Forlorn (2003)
Virgin Black - Requiem Fortissimo (2008)
Wingdom - Reality (2005)
Threshold - Dead Reckoning (2007)
Memory Garden - Tides (2009)
Random Eyes - Invisible (2008)
Mainoksia

   © copyright 2001-2010 Noise.fi InfoMainostaTekijätBriefly in English