Blood of Kingu - Sun in the House of the Scorpion
Charon - A-sides, B-sides & suicides
E-Musikgruppe Lux Ohr - Live at Sibelius Museum
Scissor Sisters - Night Work
Denouncement Pyre - World Cremation
M.I.A - Maya
Entwine - Rough n´ Stripped
Watain - Lawless Darkness
Demonic Death Judge - Kneel
Awesome Color - Massa Hypnos
Crowded House - Intriguer
Ed Kowalczyk - Alive
Perhaps Contraption - Sludge and Tripe
Wolf Parade - Expo 86
Frostbitten Kingdom - Infidel Angel
Killing Joke - In Excelsis
Justin Nozuka - You I Wind Land and Sea
Cheeno - 2 Face Macy
Nokkonen - Mooseksen Kantapää (EP)
1990-luvun puolivälistä asti toiminnassa olleen Nokkosen uralle mahtuu sekä pitkäsoittoa että livelevyä. Alkuperäiskokoonpanosta on jäljellä enää laulaja–basisti Vesa Vahala, mutta Nokkonen porskuttaa yhä eteenpäin uusien vahvistusten voimin. Bändin tuoreimpiin studiotuotoksiin voi tutustua Mooseksen kantapää -minicd:llä, jolla bändi yhdistelee perinteistä suomirokkia ja heviä kohtalaisen onnistuneesti.

Kiekon avaustahdit mennään jokseenkin Teräsbetonin hengessä, sillä Kirjoitettu taistelu on varsin taistelu- ja uhmapitoinen. Mukana on sekä ärhäkkää riffittelyä että melodista kertosäettä, eikä Vahalan persoonallinen lauluäänikään kuulosta lainkaan hullummalta. Tunnelmaltaan hämyisämpi Unensieppaaja ei potki persuksille yhtä kovaa, sillä kertsi on ärsyttävä ja soolokin kovin irrallinen muusta biisistä. Paholainen kuulostaa taas enemmän heviltä, mutta kokonaisuus ei ole aivan tasapainossa. Toisin on seuraavana kuultavalla Suruton maa -kappaleella, jonka haikeat melodiat tarjoavat kiekon selvästi parhaat kuunteluhetket. Tämän jälkeen tuleva Ketä maailma odottaa ei enää jaksa säväyttää, vaikka teksti sisältääkin asiaa.

Mooseksen kantapää yllättää positiivisesti tarttuvalla yleisilmeellään. Levyn Akilleen kantapääksi koituu kuitenkin lopulta taiteilu rockin ja hevin välimaastossa: hevareille meno saattaa kuulostaa turhan löysältä, kun taas suomirokin ystäville biisit voivat olla liian säröpitoisia. Hatunnosto lähtee joka tapauksessa siitä, että bändi kulkee yhä tänä päivänä selvästi itse valitsemaansa polkua.

ArvosanaKävijäpikatuomiot

Arvostelija: Olli Koikkalainen
Arvosteltu: 07.09.2008
Levy julkaistu: 2007

Kirjanmerkkaa tai jaa Jaa

Bändin kotisivu: www.nokkonen.com

Kommentit
Ei kommentteja
Kommentoi
Nimi

Kommentti

Roskapostisuodatin: Paljonko on viisi plus kolme?
Anna vastaus numerona. Rekisteröityneillä ei ole tätä kysymystä.

Muut arviot
Nokkonen - Mustan Yön Kukka (2004)
Muualla Noisessa
Ei muuta tältä artistilta Noisessa.
Suosittelija
Ei vielä suosituksia tälle artistille.
Mainoksia

   © copyright 2001-2010 Noise.fi InfoMainostaTekijätBriefly in English