Blood of Kingu - Sun in the House of the Scorpion
Charon - A-sides, B-sides & suicides
E-Musikgruppe Lux Ohr - Live at Sibelius Museum
Scissor Sisters - Night Work
Denouncement Pyre - World Cremation
M.I.A - Maya
Entwine - Rough n´ Stripped
Watain - Lawless Darkness
Demonic Death Judge - Kneel
Awesome Color - Massa Hypnos
Crowded House - Intriguer
Ed Kowalczyk - Alive
Perhaps Contraption - Sludge and Tripe
Wolf Parade - Expo 86
Frostbitten Kingdom - Infidel Angel
Killing Joke - In Excelsis
Justin Nozuka - You I Wind Land and Sea
Cheeno - 2 Face Macy
Bluestation, The - Over The Top (Albumi)
Over the Top on paitsi parikymmentä vuotta vanha Stallone-leffa myös The Bluestationin kakkosalbumin nimi. Se on luontevaa jatkoa yhtyeen toissa vuonna julkaisemalle First Blood -debyytille, jolla se antoi vahvan näytön ”moottorirockistaan”. Kyse on siis bluespohjaisesta ja stoner-sävytteisestä särörockista, josta paistaa läpi myös grungeen viittaava laahaavuus. Meno on kaikin puolin varsin rouheaa, vahvan maskuliinista ja hyväntuulista. Jotain jää kuitenkin vielä kaipaamaan.

Levyn käynnistää tylyn kitara–basso-vallin ja rummutuksen voimin jyräävä Over the Top, jossa rumpupatterin takana istuva laulaja Jack F. Knight pääsee myös esittelemään kantavaa ääntään. Bigger Than Jesusin myötä tempo hidastuu useamman pykälän, kun taas Pink Sneakers edustaa perinteisempää rockia. Loput biisit noudattelevat pitkälti kolmen edellä mainitun tyylejä – toiset onnistuneemmin, toiset vähän kesymmin. Onnistujiin lukeutuvat muun muassa nopea Love Danger, matalalta kumpuava Roadkill ja makeasti särisevä Pour Hommes. Sen sijaan esimerkiksi Way Back Homesta ja Shotgunista jää jotenkin vaisu jälkimaku.

The Bluestationille löytyy ehdottomasti tilausta Suomessa, jossa tämän sortin jyystöä ei pääse kuulemaan ainakaan liikaa. Jossain määrin samassa sarjassa painivat kyllä Mannhai ja Blake, mutta ne ovat kuitenkin Bluestationia enemmän kallellaan metalliin päin. Over the Top on kokonaisuutena ihan onnistunut levy autenttisia soundejaan myöten, mutta ihan koko kolmea varttia bändin moottori ei jaksa käydä täysillä kierroksilla.

ArvosanaKävijäpikatuomiot

Arvostelija: Olli Koikkalainen
Arvosteltu: 20.12.2007
Levy julkaistu: 2007

Kirjanmerkkaa tai jaa Jaa

Hae artistin levyjä
Levykauppa Äx
CDON.com

Bändin kotisivu: www.the-bluestation.com
Levy-yhtiön kotisivu: www.shotgun.fi

Kommentit
Johanna Marttila (21.12.2007 12:20:14)

Sain levyn kaverilta lainaan keikan jälkeen ja on soinut tiuhaan soittimessa! Livenä jätkät oli kyllä hengästyttävän hyviä! Suosittelen niille, jotka ei jaksa enää sitä ainaista heviä.

Yvonne Hauser (22.12.2007 11:20:26)

Trio tykittäää! Uskomatonta, että Suomesta voi tulla näin upeaa råkkia!

Hyvä pojat!

PanimonPete (22.12.2007 20:00:31)

Kyllähän Over The Top ja Bigger Than Jesus vakuuttivat siinä määrin, että pakkohan se oli levy pistää tilaukseen. Bändi varmasti kuuluu Suomen kärkikastiin lähitulevaisuudessa!

Kingalcohol (22.02.2008 13:18:31)

Kyllähän tämä rokkaa, laulajan ääni miellyttää erityisesti. Ja tässä tulee taas kerran esille se, että TRIOSSA ON VOIMAA! Kyllä tätä kelpaa kuunnella, jo alkumetreillä tarrasi alkupään biisit korviin. Erityisemmin suosikkibiisiä en ole korviini saanut, sillä levy tuntuu toimivan parhaiten kokonaisuutena. Sanotaan nyt, että nimikkobiisi on melkoisen vahva esitys.

Lähestulkoon vitosen lätty!

Kommentoi
Nimi

Kommentti

Roskapostisuodatin: Paljonko on viisi plus kolme?
Anna vastaus numerona. Rekisteröityneillä ei ole tätä kysymystä.

Muut arviot
Ei muita arvioita tältä artistilta Noisessa.
Muualla Noisessa
Ei muuta tältä artistilta Noisessa.
Suosittelija
Blind Dog - Captain Dog Rides Again (2003)
Mannhai - Hellroad Caravan (2006)
Devillac - Three Hours To Coma (2008)
Firebird - Hot Wings (2006)
La Ira De Dios - Cosmos...Kaos...Destruction (2008)
Sunride - Waiting For The Grace (2005)
Eternal Elysium - Share (2002)
Firestone - Stonebeliever (2003)
Asteroid - Asteroid (2007)
Fu Manchu - We Must Obey (2007)
Mainoksia

   © copyright 2001-2010 Noise.fi InfoMainostaTekijätBriefly in English