Levyarvostelut
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis.
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis.
Nyt Moonspell on tehnyt urotyön ja julkaissut levyllisen vanhaa tavaraa uudelleen sovitettuna ja soitettuna. Under Satanae pitää sisällään Under the Moonspellin lisäksi Anno Satanae -demon (1993) sekä ennen Moonspell-nimeä Morbid God -nimellä nauhoitetun Serpent Angel -kappaleen (1992). Kaikki tämä on pakattuna upeisiin kansiin ja mikä parasta, vanhalla hienolla ”saatanallisella” logolla varustettuna.
Levyn anti lähtee käyntin Under the Moonspell -minikiekon materiaalilla, etenee sen kautta lopuksi bändin demotuotantoon. Uudelleennauhoitus on tuonut vanhan materiaalin lähemmäksi Moonspellin tämän päivän tuotantoa ja tämä näkyy etenkin soundipuolella. Muutenkin soundimaailma levyllä ei jää huomattavasti vertailussa esimerkiksi bändin viimeisimmistä levyistä. Nykyään yhtye on ajautunut tekemään etenkin vanhaan kamaan erityisesti mieltyneen näkökulmasta enemmän yhdentekeviä levyjä, kuten viimeisimmät albumiit The Antidote (2003) ja Memorial (2005), joka oli jo todella kaukana siitä mitä bändin kulta-aikoina 90-luvun puolivälin paremmalla puolella, vaikka levyä markkinoitiinkin paluuna lähemmäksi vanhaa. Tämän seikan huomioon ottaen Under Satanae tuo totaalisen piristysruiskeen jo miltei ”kadotettuun” Moonspelliin.
Under Satanaella Moonspell on aavistuksen löysempi kuin alkuperäisillä biiseillä aikoinaan. Vieroksun eritoten Tenebrarum Oratorim (Andamento II) (Erotic Compendyum) -kappaleen uutta toteutustapaa, vanhan ollessa soundiltaan primitiivisempi ja soitoltaan ripeämpikulkuisempi. On myös mielenkiintoista, kun jo unohdukseen painuneet vanhat klassikot, kuten perinteisempiä black metal -sävyjä sisältävä Ancient Winter Goddess palaa soivana eetteriin. On uskomatonta, miten vähän tämänkin biisin hohto on vuosien saatossa sammunut. Ei juuri ollenkaan.
Vaikka vuodet ovat kasvattaneet bändiä pois vanhasta originaalista tyylistään, tuntuu että Moonspellin musiikki jos mikä, elää ikuisesti, oli se sitten alkupään mustaa metallia tai myöhempien vaiheiden kuten Irreligious- (1996) tai Butterfly Effect (1999) -albumien tunnelmallisempaa tuotantoa.
Under Satane tuli taatusti pettymyksenä suurimmalle osalle uutta Moonspell-materiaalia odottaville nykyfaneille, mutta minkäs teet. Uutta eeppisempää tuotantoa on luvassa kuluvan vuoden aikana.
Pisteet: 4/5
Pieni klikki auttaa, pidä Noise hengissä!
ISO KIITOS!