Levyarvostelut
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis.
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis.
Tll levyll kahdeksanhenkisen bndin kansanmusiikkiin sekoittuu melkoisen eklektisesti vaikutteita ympri pallon, punk-henkisyydest puhumattakaan. Slaavisvyt antavat vlill tilaa arabialaisvaikutteisille melodioille, ja onpa mukaan mahtunut yksi perinteinen albanialainen ralli. Se istuu yhtyeen omien biisien lomaan saumatta.
Tyylitaju kantaa hienosti sek hempet balladit ett anarkistisemmat riuhtaisut. Shkkitaran ja reilulla kdell soitettujen rumpujen ja kansanmusiikkisoittimien yhdistelm tuntuu alusta loppuun luontevalta. Biiseist suosikeiksini nousivat tangohenkinen Romanssin teit, koukeroinen avausbiisi Harmas valo ja loistavan kertoskeen sisltv Kehtolaulun keinunta.
Sadosta on hankala keksi mitn isompaa rutinan aihetta. Ptskappale Siilot tosin tuntuu olevan vrll levyll. Onhan se ihan ptev ambient-nimaisema, mutta ennemmin olisin suonut levyn loppuvan juurikin tuohon aiemmin mainittuun Kehtolaulun keinuntaan. Muuten levylt huokuu soittamisen riemu ja anarkistinen ote, ja soiton tauottua huomaa pistvns sormea repeat-namiskalle. Oivallinen, kaunis ja riemuisa syksylevy siis.
Pisteet: 4/5
Pieni klikki auttaa, pidä Noise hengissä!
ISO KIITOS!