Blood of Kingu - Sun in the House of the Scorpion
Charon - A-sides, B-sides & suicides
E-Musikgruppe Lux Ohr - Live at Sibelius Museum
Scissor Sisters - Night Work
Denouncement Pyre - World Cremation
M.I.A - Maya
Entwine - Rough n´ Stripped
Watain - Lawless Darkness
Demonic Death Judge - Kneel
Awesome Color - Massa Hypnos
Crowded House - Intriguer
Ed Kowalczyk - Alive
Perhaps Contraption - Sludge and Tripe
Wolf Parade - Expo 86
Frostbitten Kingdom - Infidel Angel
Killing Joke - In Excelsis
Justin Nozuka - You I Wind Land and Sea
Cheeno - 2 Face Macy
Noumena - Anatomy Of Life (Albumi)
Ahtärin eläinpuistosta karannut Noumena on hieman erikoisessa tilanteessa: kuolovaikutteista melodista metalliaan vuosikausia räiminyt kokoonpano on purkittanut nyt kolme pitkäsoittoa, mutta arvioissa muistetaan usein rinnastaa sen tekemiset esimerkiksi Insomniumilta ja Rapturelta kuulostaviksi. Herrain ensiaskeleet äänitemarkkinoilla suuntautuivat Tyynenmeren pöytälaatikkofirmasta toiseen, mihin tuhrautui kallista aikaa. Viime vuonna Spinefarmin kautta ilmestynyt Absence toi kuitenkin yhtyeen kotimaisten metallistien huulille, ja sillä alkaakin olla Insomniumin tapaan hyvät mahdollisuudet vakiinnuttaa paikkansa melodisen kuolon osaajien eturivissä.

Tuore Anatomy of Life ei ole kokonaisuutena aivan edeltäjänsä veroinen hittipotpuri, mihin vaikuttaa ennen muuta rytmikitaran nostaminen aiempaa hallitsevammaksi elementiksi. Parhaimmillaan esimerkiksi Retrospectionin ja Through the Elementin viiltävät leadit ovat kuitenkin ylittämättömän hienoja esimerkkejä siitä, mitä tämän genren puitteissa on mahdollista tehdä. Tunnelmallinen Burden of Solacement puolestaan kuulostaa siltä kuin soittohommissa olisi melodeath-piikin suoneensa saanut Viikate. Eräs Noumenan tyypillisimmistä hengenheimolaisistaan erottava seikka on laulu: Antti Haapasen brutaalia ääripään murinaa on tottunut kuulemaan astetta raskaammilla julkaisuilla. Hanna Leinosen ja Tuomas Tuomisen puhtaat äänet tuovat raivoamiselle tyylikästä tasapainoa, ja niille on löydetty selvästi sopivammat roolit kuin Absencella.

Anatomy of Lifen rinnalla on julkaistu ainoastaan bittimuodossa saatavilla oleva Triumph and Loss -lyhytsoitto, mikä on Spinefarmille uusi liikeidea. On mielenkiintoista nähdä, seuraako lähitulevaisuudessa lisää vastaavia tuotoksia. Joka tapauksessa musiikki ei varmasti jätä genren ystäviä kylmäksi, joten Noumenoita ei kannata jättää pölyttymään levyhyllyille ja NetAnttilan kiintolevyille. Mahdanko muuten olla ainoa, joka aina lukee rumpali Ilkka Unnbomin sukunimeksi huomattavasti metallihenkisemmin "Unborn"?

ArvosanaKävijäpikatuomiot

Arvostelija: Antti Kavonen
Arvosteltu: 03.11.2006
Levy julkaistu: 2006

Kirjanmerkkaa tai jaa Jaa

Hae artistin levyjä
Levykauppa Äx
CDON.com

Bändin kotisivu: www.thenoumena.com
Levy-yhtiön kotisivu: www.spinefarm.fi
Jakelijan kotisivu: www.spinefarm.fi

Kommentit
Hege (29.01.2009 18:17:14)

Noumenan plätyistä kovin, tykkään.

Kommentoi
Nimi

Kommentti

Roskapostisuodatin: Paljonko on viisi plus kolme?
Anna vastaus numerona. Rekisteröityneillä ei ole tätä kysymystä.

Muut arviot
Noumena - Absence (2005)
Noumena - Pride/Fall (2003)
Muualla Noisessa
Uutisissa
Perjantaina 4.4. Helsingissä hehkuu (27.03.2008)
Suosittelija
Eternal Tears of Sorrow - Children of the Dark Waters (2009)
Insomnium - Above The Weeping World (2006)
Mors Principium Est - Liberation = Termination (2007)
Omnium Gatherum - Stuck Here On Snakes Way (2007)
Kalmah - For The Revolution (2008)
Blind Stare - Promo 2009 (2009)
Enter My Silence - Coordinate:D1sa5t3r (2006)
Kill The Romance - Take Another Life (2007)
MyGrain - Signs Of Existence (2008)
Pain Confessor - Purgatory Of The Second Sun (2007)
Mainoksia

   © copyright 2001-2010 Noise.fi InfoMainostaTekijätBriefly in English