Blood of Kingu - Sun in the House of the Scorpion
Charon - A-sides, B-sides & suicides
E-Musikgruppe Lux Ohr - Live at Sibelius Museum
Scissor Sisters - Night Work
Denouncement Pyre - World Cremation
M.I.A - Maya
Entwine - Rough n´ Stripped
Watain - Lawless Darkness
Demonic Death Judge - Kneel
Awesome Color - Massa Hypnos
Crowded House - Intriguer
Ed Kowalczyk - Alive
Perhaps Contraption - Sludge and Tripe
Wolf Parade - Expo 86
Frostbitten Kingdom - Infidel Angel
Killing Joke - In Excelsis
Justin Nozuka - You I Wind Land and Sea
Cheeno - 2 Face Macy
Goon - Suuri Postiryöstö (EP)
Suomalainen ska elää ja voi hyvin. Evilsons ja The Valkyrians ovat asemansa jo todistaneet huimalla keikkasuosiolla ja sijoittumalla listoille uutuusalbumeillaan. Goon on puolestaan lupaavin uusista nousevista ska-bändeistä. Ahkera keikkailu on saumannut Goonin soittokemian kohdilleen ja hionut Suuri postiryöstö -EP:n materiaalin kristallinkirkkaaksi.

EP:n avaava Postiryöstö-instrumentaali toimii mainiosti live-tilannetta imitoivana shown aloitusnumerona. Plussaa genekrupamaisesta rumpukompista! Täysillä groovaava Ska-raita ja nimestään huolimatta Katkera, ylpeä ja kateellinen ovat täydellisiä bailunumeroita. Nuorten miesten sanoituksissa on sanomaa liikaa alleviivaamatta tai julistamatta. Ska-raita näpäyttää epäisänmaallista pohjasakkaa ja Katkera, ylpeä ja kateellinen kritisoi nuoria muusikoita, itseään säästämättä. EP:n lopuksi kotkalaislähtöinen Goon muistelee haikealla Karhula-biisillä menneitä aikojaan. Ainoastaan tämän biisin sanoitus vaikuttaa päälle liimatulta ja banaalilta.

Ska toimii parhaiten livenä kuultuna ja tanssittuna, mutta hyvin tämä toimii kotistereoistakin kuultuna. EP:n sisältöäkin lienee ruuvattu live-keikkaa noudattelevaksi. Ainoastaan encoren iskuraita puuttuu. Jos viisarisi värähtää vähänkin rytmimusiikille, suosittelen menemään ska-keikalle, sillä suurin osa näistäkin kappaleista on testattu toimiviksi live-tilanteessa.

Goonin tulevaisuudesta voi povata ruusuista. Nyt tarvitaan enää rohkea julkaisija, jotta ensimmäinen suomenkielinen ska-bändi saadaan listoille. Goon rokkaa, groovaa, koskettaa ja mikä tärkeintä tanssittaa. Pienistä miinuksista huolimatta on Suuri postiryöstö ansaitsee täydet pisteet.

ArvosanaKävijäpikatuomiot

Arvostelija: Jarkko Veijalainen
Arvosteltu: 08.12.2006
Levy julkaistu: 2006

Kirjanmerkkaa tai jaa Jaa

Bändin kotisivu: www.gangsteri.com

Kommentit
Ei kommentteja
Kommentoi
Nimi

Kommentti

Roskapostisuodatin: Paljonko on viisi plus kolme?
Anna vastaus numerona. Rekisteröityneillä ei ole tätä kysymystä.

Muut arviot
Goon - Tehtaan varjosta (2009)
Goon - Kaikki Kunnossa (2007)
Goon - Tee Työtä Jolla On Tarkoitus (2005)
Muualla Noisessa
Uutisissa
Ska-bändi Goon Suomen-kiertueelle (26.03.2009)
The Toastersin Helsingin keikka siirtyi Bar Looseen (16.03.2009)
Julkaisu-uutispoimintoja, viikko 08/09 (18.02.2009)
Amerikkalaisen ska-musiikin pioneeri The Toasters Suomeen (19.01.2009)
Municipal Waste ja Emmanuel Jal Provinssiin (17.04.2008)
Liberator tuo skan Tavastialle (05.12.2007)
Kuha. ja Goon odotetusti Radio Noisen lokakuun soitetuimmat (01.11.2007)
Goon tänään Radio Noisessa klo 18 alkaen (19.10.2007)
Suosittelija
Evilsons - Cooking With... (2006)
Mainoksia

   © copyright 2001-2010 Noise.fi InfoMainostaTekijätBriefly in English