Blood of Kingu - Sun in the House of the Scorpion
Charon - A-sides, B-sides & suicides
E-Musikgruppe Lux Ohr - Live at Sibelius Museum
Scissor Sisters - Night Work
Denouncement Pyre - World Cremation
M.I.A - Maya
Entwine - Rough n´ Stripped
Watain - Lawless Darkness
Demonic Death Judge - Kneel
Awesome Color - Massa Hypnos
Crowded House - Intriguer
Ed Kowalczyk - Alive
Perhaps Contraption - Sludge and Tripe
Wolf Parade - Expo 86
Frostbitten Kingdom - Infidel Angel
Killing Joke - In Excelsis
Justin Nozuka - You I Wind Land and Sea
Cheeno - 2 Face Macy
Limited Express (Has Gone?)/Stalwart/Plat Ypus - Tenzenmen Presents: Eccentrics, Issue # 2 (Albumi)
Australialainen pienkustantaja Tenzenmen on hurahtanut suomalaiseen vaihtoehtomusiikkiin. Tämä viime marraskuussa ilmestynyt kolmen yhtyeen splitti on yhtiön Eccentrics-sarjan toinen osa. Edellisessä osassa mukana olivat Can Can Heads ja maaliskuussa julkaistavassa kolmososassa on luvassa lisää sinivalkoisia rytmejä Astro Can Caravanin muodossa. Tällä julkaisulla Suomea edustaa peräti kaksi yhtyettä, Stalwart ja Plat Ypus. Ideana on, että jokaiselle yhtyeelle annetaan 20 minuuttia levyaikaa, jonka se sitten voi käyttää hyväksi katsomallaan tavalla. Kukin yhtye on antanut omalle osuudelleen otsikon.

Limited Express (Has Gone?)Leads You

Limited Express (Has Gone?) on ehtaa japsiräyhää Melt Bananan ja Boredomsin hengessä. Siltä varalta ettei ”japsiräyhä” löydy joka kodin sanakirjasta, kuvailtakoon musiikkia näin: kimeä-ääninen japanilaisnainen huutaa, riehuu ja kiekuu, sähkökitaraa vinkuu ja kärsii ja kappaleet etenevät epäsäännöllisen jazz-punkisti. Anarkistista isolla a:lla, ärsyttävää pienellä ä:llä ja siistiä todella isolla ässällä. Very Japanese. Very cool. Saksofoni-bonus.

StalwartDigested Floods and Mutinies With Well-Rounded Toleration

Porilainen Stalwart yllättää jo toistamiseen laadukkaalla ja monipuolisella tarjonnallaan. Julkaisuhistoriallisesti nuori, mutta miehistöpoliittisesti kokenut yhtye on iskenyt aussirieskalle seitsemän mahtavaa kipaletta omankuuloista eklektistä vaihtoehtorockiaan. Erotuksena viime keväiseen Torment Non Plus -EP:een, soittajien menneisyys Circlessä ei tällä splitillä kuulu yhtä voimakkaasti. Tietynlainen junnaavuus tuntuu kuitenkin kuuluvan asiaan tämänkin yhtyeen kohdalla.

Yhtye taiteilee parinkymmenen arvaamattoman minuutin ajan hard rockin ja kokeilevan avantgarde-hämäryyden välillä. Girl Parade Trainee tarjoaa yllättävänkin koherenttia, mutta yhtä kaikki outoa laulantaa. Sickened by Symbolismissa hurjastellaan oikein olan takaa, Harkimo Movesissa metelöidään vapaamuotoisemmin ja Zeitgeist of a Loudmouthissa mätetään metallinmaku suussa. Vau! Stalwartista on kehkeytymässä oikein timanttinen ja omaehtoinen rock-yhtye.

Plat YpusBlack Hand Rising

Olen ollut tietoinen tällaisen orkesterin olemassaolosta, mutta siihen ennakkotietoni Plat Ypusista rajoittuvatkin. Jonkinlaisesta lo-fi kone/melu/minimalisti-äänimaisemoinnista tässä on kyse. Kahden lyhyen ja hyvin epämääräisen esityksen jälkeen päästään asiaan, Black Hand Risingin hälyuniversumin levittyessä kuulijan hämmästeltäväksi. Äänimaailma on hyvin primitiivisen oloinen. Musiikki kuulostaa siltä kuin se olisi nauhoitettu kasettimankalla perunakellarissa. Jossain kaukaisuudessa kitara ja rumpu soi. Kaiken yllä leijuu epäsäännöllisen säännöllinen, efektihuuruinen älinä. Mieleen tulee Läjä Äijälän lukemattomat äänikokeilut. Plat Ypuksessa on tiettyä kotokutoista viehättävyyttä ja seikkailuhenkeä, mutta nimibiisin 14-minuuttinen, karu vyörytys on liikaa meikäläiselle.

ArvosanaKävijäpikatuomiot

Arvostelija: Tom Sundberg
Arvosteltu: 23.03.2005
Levy julkaistu: 2004

Kirjanmerkkaa tai jaa Jaa

Hae artistin levyjä
Levykauppa Äx
CDON.com

Levy-yhtiön kotisivu: www.ten-zen-men.com

Kommentit
Ei kommentteja
Kommentoi
Nimi

Kommentti

Roskapostisuodatin: Paljonko on viisi plus kolme?
Anna vastaus numerona. Rekisteröityneillä ei ole tätä kysymystä.

Muut arviot
Ei muita arvioita tältä artistilta Noisessa.
Muualla Noisessa
Ei muuta tältä artistilta Noisessa.
Suosittelija
Ei vielä suosituksia tälle artistille.
Mainoksia

   © copyright 2001-2010 Noise.fi InfoMainostaTekijätBriefly in English