Blood of Kingu - Sun in the House of the Scorpion
Charon - A-sides, B-sides & suicides
E-Musikgruppe Lux Ohr - Live at Sibelius Museum
Scissor Sisters - Night Work
Denouncement Pyre - World Cremation
M.I.A - Maya
Entwine - Rough n´ Stripped
Watain - Lawless Darkness
Demonic Death Judge - Kneel
Awesome Color - Massa Hypnos
Crowded House - Intriguer
Ed Kowalczyk - Alive
Perhaps Contraption - Sludge and Tripe
Wolf Parade - Expo 86
Frostbitten Kingdom - Infidel Angel
Killing Joke - In Excelsis
Justin Nozuka - You I Wind Land and Sea
Cheeno - 2 Face Macy
Unidentified Sound Objects - Richard D. Anderson Album (Albumi)
Lystikkään Aphex Twin meets MacGyver –nimileikin takana luuraa monelle varmasti suhteellisen tuntematon koneartisti Sampen, eli Unidentified Sound Objects. Kyse on kuitenkin eräänlaisesta kellarivisionääristä, joka on häärinyt Suomen ug:ssa nyrjähtäneine biitteineen ja tyylineen jo 90-luvun puolivälistä saakka. Virallista diskografiaa edustavat Bad Vugum –levymerkillä julkaistu seiskatuumainen splitti Kemiallisten ystävien kanssa ja minialbumi nimeltä Styrofoamafrocut. Mutta nuo ovat viime vuosituhannen satoa. Mitäköhän arvon konetaiteilija on tässä välissä tehnyt? Tekisi mieli sanoa herran hioneen kuutisen vuotta tätä uusinta cd-r-mestariteostaan siellä omassa ”salaisessa paikassaan”. Näin ei valitettavasti ole, ainakaan mitä tulee materiaalin mestarillisuuteen.

Richard D. Anderson Album on nokkeluudessaan vähintäänkin miellyttävää electronicaa, jota sävyttää USO:lle leimallinen ”no-fi”-tuotanto ja analogisen retrohenkisten teknosoundien käyttö. Sampenin tyyli yhdistellä viekkaasti etenevää konekudosta mitä ihmeellisimpiin sämpleihin, ja jopa akustiseen kitaratunnelmointiin, on huomionarvoisen omaleimaista. Miehen sävellykselliset aikaansaannokset innostavat tällä kertaa kuitenkin vain osittain.

Ensimmäisenä korvaan pistää äänimaailma. Levyn epätuotetussa kotikutoisuudessa ei periaatteessa ole vikaa, mutta tunkkaisesta ponnettomuudesta ei pääse mihinkään. Musiikilliset ongelmat liittyvät toisaalta puolivillaisesti toteutettuun minimalismiin ja toisaalta turhan vaatimattomaan sävellykselliseen tasoon. Ymmärrän, että osa kappaleista on tarkoitettukin pieneksi piperrykseksi, mutta Richard D. Anderson Albumin epämääräistä konesirottelua kuunnellessa rupeaa kummasti kaipaamaan Styrofoamafrocutin särmikkään energistä nytkytystä.

Minimalistisia tehokeinoja hyödyntävissä kappaleissa on omat huippuhetkensä. Parhaimmillaan yhtä ja samaa toistuvaa johtoideaa hyödynnetään loistavasti päättämättömästi tanssibiitin ja ”melodramaattisen” synamelodian välillä poukkoilevassa Illalla-kappaleessa ja ”Nyt ne ovat tulleet”-fraasia hokevassa Nynnessä. Epämääräisemmin rakenneltujen kappaleiden kohdalla taso vaihtelee jyrkemmin, usein jopa biisien sisällä. Etenkin itsetietoisen pöhköyden ja huonojen ratkaisujen välisellä nuoralla tanssitaan tiuhaan, mistä esimerkkinä one/MEAVY HETAL/day, joka on yhtä teennäisen hauska kuin miltä kuulostaakin. Nämä kappaleet viehättävät, jos viehättävät, enemmänkin omituisuuksien epäsuhtaisena virtana kuin kokonaisuuksina. Alkuun ja loppuun sijoitetut, pienimuotoiset ”folk”-herkistelyt sen sijaan ovat vallan mainioita. ”Elektroakustinen” Second Molesong First kuulostaa melkeinpä siltä kuin USO olisi innostunut remiksaamaan Devendra Banhartia!

Unidentified Sound Objectsin ensimmäinen täyspitkä cd-r ei lunasta odotuksia, mutta osoittaa edelleen Sampenin olevan Suomen persoonallisimpia koneartisteja. Erikoisemman konemusiikin ystävien kannattaa ehdottomasti tarkastaa tämä levy.

ArvosanaKävijäpikatuomiot

Arvostelija: Tom Sundberg
Arvosteltu: 05.02.2005
Levy julkaistu: 2005

Kirjanmerkkaa tai jaa Jaa

Hae artistin levyjä
Levykauppa Äx
CDON.com

Bändin kotisivu: www.phinnweb.org/USO
Levy-yhtiön kotisivu: www.phinnweb.org

Kommentit
Ismo (07.02.2005 10:14:01)

Se on MacGyver ;(

sbergo (07.02.2005 14:57:29)

Niinpä onkin. Korjattu.

Kommentoi
Nimi

Kommentti

Roskapostisuodatin: Paljonko on viisi plus kolme?
Anna vastaus numerona. Rekisteröityneillä ei ole tätä kysymystä.

Muut arviot
Ei muita arvioita tältä artistilta Noisessa.
Muualla Noisessa
Ei muuta tältä artistilta Noisessa.
Suosittelija
Circle - Panic (2007)
Shogun Kunitoki - Tasankokaiku (2006)
Kemialliset Ystävät - Kemialliset Ystävät (2007)
Musti Laiton - Megacity Chillout (2008)
Rubik - Bad Conscience Patrol (2007)
Rättö ja Lehtisalo - Ed Benttonin Briljantti Stabilismi Tai Taivaallinen Kylpysaippua (2006)
Klaus - Vive Le Kühnhackl (2005)
Joose Keskitalo - Joose Keskitalo Ja Kolmas Maailmanpalo (2008)
Kuha. - Tieteen Puolesta - Fiktiota Vastaan (2007)
Keuhkot - Toimintatapoja Olioille (2005)
Mainoksia

   © copyright 2001-2010 Noise.fi InfoMainostaTekijätBriefly in English