Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis.
LoveCrave, The - Soul Saliva
Anne Ricen romaani Queen of the Damned (Kadotettujen kuningatar) ja siihen perustunut samanniminen elokuva esittelivät idean, jossa vampyyri saattaisi saavuttaa palvotun rock-jumalan aseman. Italialainen Francesca Chiara taisi olla eräs niistä monista, jotka vaikuttuivat leffasta. Vuosi elokuvan ensi-illan jälkeen suorastaan mykistävän upealla lauluäänellä varustettu Chiara oli perustanut yhdessä vanhan kaverinsa, Tank Palameran, kanssa goottimetalli yhtyeen, jonka sanoituksissa vilisi vampyyreita ja muuta yön kansaa. Neljä vuotta sitten julkaistu debyytti The Angel and the Rain osui jo lähelle maalia, mutta vasta tällä toisella pitkäsoitollaan italialaiset saavat aikaiseksi kunnon tuhoa.
Soul Saliva jatkaa pitkälti siitä, mihin orkesteri neljä vuotta sitten jäi. Biisit ovat tälläkin kerralla pohjimmiltaan goottiväritettyjä hard rock -siivuja, joissa kertosäkeet saavat laulamaan miltei välittömästi mukanaan ja melodiat koukuttavat häikäilemättä. Pakettia on koristeltu satunnaisilla synilla sekä pienillä elektromausteilla, mutta soitinten kuningas on silti kitara, jota Palamera kurittaa esimerkillisesti. Yhtye on kasvanut myös yksikkönä ja sen oma soundi kuulostaa tätä nykyä todella jykevälle.
Esikoisen tarttuvin raita Vampires (The Light That We Are) nousi jo pienoiseksi hitiksi goottipiireissä, mutta nyt bändillä on käsissään pari potentiaalista crossover-hittiä. Mikäli päälle kuusiminuuttisesta The Other You -avauksesta vain leikataan pitkä väliosa pois, on käsissä radiorock-kelpoinen ralli, joka kestää pitempäänkin voimasoittoa. Ärhäkkä And Scream sekä puoliballadi Fade sisältävät myös potentiaalia vaikka mihin. Kehut bändi kerää niin ikään Michael Jacksonin klassisen Thrillerin työstämisestä, sillä biisiä ei räjäytetä hard rock –taivaaseen ylimitoitetulla äänvallilla, vaan siihen on luotu huomattavasti pahaenteisempi ja hiipivämpi tunnelma.
Tämäkin sivusto käyttää "keksejä" ja siitä pitää EU-lakien mukaan kertoa myös käyttäjille. Käyttämällä sivustoa hyväksyt sen. Emme me niitä tietoja oikeastaan mihinkään käytä, mutta Googlen mainoksia niiden avulla kohdennetaan paremmin.
This popup will close in:
Pieni klikki auttaa, pidä Noise hengissä! ISO KIITOS!