Levyarvostelut
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis.
Nämä tekstit ovat ajalta ennen nykyaikaa (noin niinkuin sivustoteknisessä mielessä), arkistomateriaalia siis.
Afterin uutuuselementti on saksofoni, jota kurittaa (norjalaisesta) Shiningistä tuttu Jörgen Munkeby. Kyseessä on napakymppi, sillä taidokkaat puhallinosuudet täydentävät progressiivista vyörytystä erinomaisesti. Kipakka nuottimyrsky olisi ontompi ilman Munkebyn panosta. Levy on muutoin melko tuttua Ihsahnia. Tavaramerkit - vikkelät kitaramelodiat ja käheä kärinä - ovat pääroolissa. Vaikka levy päästää sisäänsä melko nopeasti, riittää Ihsahnin aivoituksissa kuunneltavaa.
Verkkaisemmat ja tunnelmallisemmat biisit, Undercurrent ja On the Shores, ovat levyn parhaimmistoa. Saksofoni pääsee niissä oikeuksiinsa ja Ihsahnin kyvyt omaperäisten, mutta tarttuvien melodioiden luojana esiin. Metallisimmat vedot ovat yllätyksettömimpiä. Kovasti Emperorin Prometheuksen kuuloinen A Grave Inversed kertoo, että täysin totaalista irtiottoa menneeseen ei ole tapahtunut. Se ei toki ole tarpeenkaan, mutta samanlaista voimaa raskaimpiin vetoihin ei löydy.
Ihsahnissa on idearikasta muusikkoa siinä määrin, että perusvarma suoritus tuntuu onnistuvan aina, ja lisämausteilla päästään vielä pidemmälle. Kuitenkin tahtoisin odottaa mieheltä yllätyksiä ja odottamattomia käänteitä. Tässä suhteessa After on hienoinen pettymys.
Pisteet: 4/5
Pieni klikki auttaa, pidä Noise hengissä!
ISO KIITOS!